Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Rozliczanie w rocznym PIT należności ze zlecenia

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczanie w rocznym PIT należności ze zlecenia

Gazeta Podatkowa nr 104 (1666) z dnia 30.12.2019
Agata Cieśla

W 2018 r. poniosłem stratę z działalności wykonywanej osobiście, a konkretnie umowy zlecenia, z powodu niedoszacowania kosztów jej wykonania. Czy w PIT-37 za 2019 r. mogę uzyskane za ten rok dochody obniżyć o 50% tej straty?

Stratę z określonego źródła przychodów można rozliczyć tylko z dochodem z tego źródła. To powoduje, że rozliczenie w zeznaniu PIT-37 za 2019 r. straty poniesionej w 2018 r. z umowy zlecenia uzależnione jest od tego, jakie dochody za 2019 r. Czytelnik osiągnął.

O podatkowej stracie mówi się, gdy przychody z danego źródła przychodów są niższe od kosztów ich uzyskania. Podlega ona wykazaniu w zeznaniu rocznym. Straty powstałe przed 1 stycznia 2019 r. podatnicy rozliczają w kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych, jednak w każdym roku nie więcej niż 50% ich wartości (art. 9 ust. 3 ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r.). Poza wyjątkami określonymi w art. 9 ust. 3a ustawy o pdof, stratę można rozliczać z każdego źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 tej ustawy, w tym m.in. z działalności wykonywanej osobiście. Jednak, jak już zaznaczono, strata podlega rozliczeniu wyłącznie w ramach źródła, w którym powstała.

Wobec powyższego stratę, którą Czytelnik poniósł w 2018 r. z umowy zlecenia, rozliczy on w PIT-37 za 2019 r., pod warunkiem, że w zeznaniu tym wykaże dochód z działalności wykonywanej osobiście. Przepisy ustawy o pdof nie dopuszczają bowiem kompensowania jej z dochodami z innych źródeł wykazywanymi w tym zeznaniu, w tym przykładowo z dochodami z umowy o pracę czy też emerytury.

Przykład

Pan Adrian w zeznaniu PIT-37 za 2018 r. wykazał stratę w kwocie 3.260 zł z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia). W 2019 r. uzyskiwał on wyłącznie dochody opodatkowane według skali i za ten rok również złoży PIT-37.

Wariant I - w 2019 r. pan Adrian osiągnął wyłącznie dochody z emerytury. W tej sytuacji nie może rozliczyć straty poniesionej z umowy zlecenia w 2018 r. w PIT-37 za 2019 r.

Wariant II - w 2019 r. pan Adrian uzyskał m.in. dochód z umowy zlecenia w kwocie 1.500 zł. Co prawda 50% straty z 2018 r. poniesionej z tego źródła to 1.630 zł, jednak w PIT-37 za 2019 r. podatnik odliczy ją tylko do wysokości dochodu z umowy zlecenia, czyli 1.500 zł. Do rozliczenia w latach następnych pozostanie 1.760 zł (tj. 130 zł + 1.630 zł).

Wariant III - w 2019 r. pan Adrian osiągnął dochody ze stosunku pracy w kwocie 2.800 zł i z umów zlecenia w kwocie 7.800 zł. W PIT-37 za 2019 r. może rozliczyć pełną kwotę odliczenia przysługującego z tytułu straty z umowy zlecenia za 2018 r., czyli 50% jej wartości, tj. 1.630 zł. Do rozliczenia w latach następnych pozostanie kwota 1.630 zł.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.