Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Odliczenie wpłat na IKZE w zeznaniu PIT-28

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczenie wpłat na IKZE w zeznaniu PIT-28

Gazeta Podatkowa nr 102 (1664) z dnia 23.12.2019
Renata Ficner

Od stycznia 2019 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Od marca br. zacząłem gromadzić oszczędności na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy w zeznaniu podatkowym (PIT-28) za 2019 r. będę mógł odliczyć dokonane przeze mnie wpłaty na IKZE?

Jeśli kwota wpłat na IKZE dokonanych przez Czytelnika w 2019 r. mieści się w limicie odliczenia za ten rok, to zasadniczo nie ma przeszkód, aby w zeznaniu podatkowym PIT-28 składanym za 2019 r. mógł on odliczyć od przychodów wpłaty dokonane z tego tytułu.

Możliwość odliczania od przychodów niektórych wydatków poniesionych przez podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany przewiduje art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Na podstawie tego przepisu podatnik opłacający ryczałt może odliczyć od przychodów m.in. wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o pdof. Wśród nich (w pkt 2b) wymienia się wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, że wysokość odliczenia z tego tytułu jest limitowana. W rozliczeniu za 2019 r. wysokość odliczenia wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty 5.718 zł (tj. maksymalnej kwoty wpłat dokonanych na to konto w 2019 r.).

Odliczenia wpłat na IKZE dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37.

Wysokość kwoty objętej odliczeniem tych wpłat musi być udokumentowana. Dowodem może być każdy dokument, który potwierdza wpłatę, przy czym powinien on posiadać dane identyfikujące podmiot dokonujący wpłat, odbiorcę, tytuł wpłaty, kwotę oraz datę poniesienia wydatku.

Z pytania nie wynika, w jakiej wysokości Czytelnik dokonał wpłat na IKZE w 2019 r. Jeśli wpłaty te mieszczą się w limicie określonym na ten rok, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł on dokonać stosownego pomniejszenia przychodów w zeznaniu PIT-28 składanym za 2019 r.

Przykład

Podatnik od marca 2019 r. gromadził oszczędności na IKZE, wpłacając co miesiąc na to konto 600 zł. Łączna kwota wpłat na IKZE dokonanych przez niego w 2019 r. wyniosła 6.000 zł (10 m-cy × 600 zł). W związku z przekroczeniem limitu wpłat na IKZE w 2019 r. (tj. 5.718 zł), nadpłacona kwota zostanie mu zwrócona. Podatnik w 2019 r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. W zeznaniu podatkowym PIT-28 składanym za 2019 r. będzie on mógł odliczyć od przychodów maksymalnie kwotę 5.718 zł. Kwota wpłat na IKZE w wysokości 282 zł (6.000 zł - 5.718 zł) nie podlega odliczeniu za 2019 r. (ani w latach następnych).

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.