Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Odliczanie darowizn u liniowca

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczanie darowizn u liniowca

Gazeta Podatkowa nr 99 (1661) z dnia 12.12.2019
Agata Cieśla

W prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej korzystam z opodatkowania podatkiem liniowym. Czy jeżeli jeszcze w tym roku przekażę darowiznę na rzecz szpitala, to będę mogła ją odliczyć od dochodu lub podatku w zeznaniu rocznym PIT-36L? (pytanie nr 1252565)

NIE. Osoba fizyczna, która w prowadzonej działalności gospodarczej opłaca podatek liniowy, ustawowo pozbawiona jest prawa nie tylko do preferencyjnego sposobu rozliczania podatku w zeznaniu rocznym, ale także korzystania z wielu odliczeń. Z art. 30c ust. 2 ustawy o pdof wynika, że przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy mają prawo do pomniejszania dochodu o straty poniesione w działalności gospodarczej w latach ubiegłych oraz zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenia społeczne. Oprócz tego mają możliwość pomniejszania firmowego dochodu o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz tzw. ulgę termomodernizacyjną.

Począwszy od zeznań rocznych za 2019 r. liniowcy mogą również odliczać od dochodu darowizny, ale wyłącznie te, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o pdof. W tym przepisie ustawodawca wymienił darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym takie kształcenie, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) oraz publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy. Możliwość skorzystania z takiej darowizny mają jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. W ramach tej ulgi odliczeniu od dochodu podlega wartość przekazanych przez przedsiębiorcę materiałów dydaktycznych lub środków trwałych z wyjątkiem tych, które nie są kompletne, zdatne do użytku lub są starsze niż 12 lat (art. 26 ust. 6ea i 6eb ustawy o pdof).

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.