Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na pełnoletnie dziecko, które zakończyło naukę w trakcie ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga na pełnoletnie dziecko, które zakończyło naukę w trakcie roku podatkowego

Gazeta Podatkowa nr 15 (1890) z dnia 21.02.2022
Agata Cieśla

Obydwoje z mężem spełniamy warunki do skorzystania z ulgi na dzieci w zeznaniu za 2021 r. - mamy jedno dziecko małoletnie i jedno pełnoletnie (uzyskujemy wyłącznie dochody opodatkowane według skali podatkowej). Jednak nasz 19-letni syn ukończył w 2021 r. technikum i nie podjął dalszej nauki, postanawiając zrobić sobie rok przerwy przed studiami. W ubiegłym roku nie uzyskał żadnych dochodów. Za ile miesięcy w jego przypadku przysługuje nam ulga?

Z ulgi na pełnoletnie dziecko może skorzystać m.in. podatnik, który - w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego - utrzymywał w roku podatkowym pełnoletnie dziecko do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie. Jest to możliwe, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b (tj. opodatkowanych według skali podatkowej oraz dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych) lub uzyskało przychody objęte tzw. zwolnieniem dla młodych do ukończenia 26. roku życia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej (art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdof). Do dochodów dziecka pełnoletniego wliczane są, oprócz krajowych, również jego zagraniczne zarobki. Ponadto pełnoletnie dzieci, aby ich rodzice lub opiekunowie mogli skorzystać z ulgi za 2021 r., muszą spełniać warunki wynikające z art. 6 ust. 8 ustawy o pdof.

Dzieci pełnoletnie objęte ulgą mogą w danym roku podatkowym kończyć pewien etap nauki. Mogą bowiem przykładowo kończyć szkołę zawodową, liceum lub - tak jak w sytuacji opisanej przez Czytelniczkę - technikum, a także kończyć studia licencjackie. Jednak jedynie wówczas, gdy zamierzają kontynuować naukę, to po zakończeniu danego etapu nie tracą automatycznie statusu osoby uczącej się, co z kolei oznacza, że ich rodzice nie tracą prawa do ulgi. W efekcie, gdy pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę w kolejnej szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego. Zatem w przypadku absolwenta liceum lub technikum, który kontynuuje naukę w kolejnej szkole, ulga przysługuje rodzicom za wszystkie miesiące roku podatkowego.

Natomiast gdy w roku ukończenia szkoły średniej nie podejmie on dalszej edukacji, wówczas jego rodzice mają prawo do ulgi łącznie z miesiącami wakacyjnymi, czyli lipcem i sierpniem. Gdy natomiast chodzi o studenta kształcącego się w dwóch etapach, czyli w systemie studiów licencjackich i magisterskich, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, o ile student ten po zakończeniu studiów licencjackich został zakwalifikowany na studia magisterskie. Gdy po ukończeniu studiów licencjackich nie kontynuuje już nauki, wówczas rodzicom lub opiekunom prawnym ulga przysługuje do października włącznie.


Skorzystanie przez rodzica z ulgi na dziecko uwarunkowane jest spełnieniem kryteriów określonych w art. 27f ustawy o pdof.
 

Zakończenie etapu nauki Miesiące, za które przysługuje ulga
szkoła zawodowa, liceum, technikum z kontynuacją nauki w kolejnej szkole 12 miesięcy (od stycznia do grudnia)
szkoła zawodowa, liceum, technikum bez podjęcia nauki w kolejnej szkole 8 miesięcy (od stycznia do sierpnia)
studia licencjackie i podjęcie studiów magisterskich 12 miesięcy (od stycznia do grudnia)
zakończenie edukacji na studiach licencjackich 10 miesięcy (od stycznia do października)
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.