POLECAMY |
||
Obydwoje z mężem spełniamy warunki do skorzystania z ulgi na dzieci w zeznaniu za 2021 r. - mamy jedno dziecko małoletnie i jedno pełnoletnie (uzyskujemy wyłącznie dochody opodatkowane według skali podatkowej). Jednak nasz 19-letni syn ukończył w 2021 r. technikum i nie podjął dalszej nauki, postanawiając zrobić sobie rok przerwy przed studiami. W ubiegłym roku nie uzyskał żadnych dochodów. Za ile miesięcy w jego przypadku przysługuje nam ulga?
Z ulgi na pełnoletnie dziecko może skorzystać m.in. podatnik, który - w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego - utrzymywał w roku podatkowym pełnoletnie dziecko do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie. Jest to możliwe, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b (tj. opodatkowanych według skali podatkowej oraz dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych) lub uzyskało przychody objęte tzw. zwolnieniem dla młodych do ukończenia 26. roku życia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej (art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdof). Do dochodów dziecka pełnoletniego wliczane są, oprócz krajowych, również jego zagraniczne zarobki. Ponadto pełnoletnie dzieci, aby ich rodzice lub opiekunowie mogli skorzystać z ulgi za 2021 r., muszą spełniać warunki wynikające z art. 6 ust. 8 ustawy o pdof.
Dzieci pełnoletnie objęte ulgą mogą w danym roku podatkowym kończyć pewien etap nauki. Mogą bowiem przykładowo kończyć szkołę zawodową, liceum lub - tak jak w sytuacji opisanej przez Czytelniczkę - technikum, a także kończyć studia licencjackie. Jednak jedynie wówczas, gdy zamierzają kontynuować naukę, to po zakończeniu danego etapu nie tracą automatycznie statusu osoby uczącej się, co z kolei oznacza, że ich rodzice nie tracą prawa do ulgi. W efekcie, gdy pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę w kolejnej szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego. Zatem w przypadku absolwenta liceum lub technikum, który kontynuuje naukę w kolejnej szkole, ulga przysługuje rodzicom za wszystkie miesiące roku podatkowego.
Natomiast gdy w roku ukończenia szkoły średniej nie podejmie on dalszej edukacji, wówczas jego rodzice mają prawo do ulgi łącznie z miesiącami wakacyjnymi, czyli lipcem i sierpniem. Gdy natomiast chodzi o studenta kształcącego się w dwóch etapach, czyli w systemie studiów licencjackich i magisterskich, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, o ile student ten po zakończeniu studiów licencjackich został zakwalifikowany na studia magisterskie. Gdy po ukończeniu studiów licencjackich nie kontynuuje już nauki, wówczas rodzicom lub opiekunom prawnym ulga przysługuje do października włącznie.
Skorzystanie przez rodzica z ulgi na dziecko uwarunkowane jest spełnieniem kryteriów określonych w art. 27f ustawy o pdof.
Zakończenie etapu nauki | Miesiące, za które przysługuje ulga |
szkoła zawodowa, liceum, technikum z kontynuacją nauki w kolejnej szkole | 12 miesięcy (od stycznia do grudnia) |
szkoła zawodowa, liceum, technikum bez podjęcia nauki w kolejnej szkole | 8 miesięcy (od stycznia do sierpnia) |
studia licencjackie i podjęcie studiów magisterskich | 12 miesięcy (od stycznia do grudnia) |
zakończenie edukacji na studiach licencjackich | 10 miesięcy (od stycznia do października) |
|