Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na dziecko w przypadku przerwy w nauce
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga na dziecko w przypadku przerwy w nauce

Razem z mężem wychowujemy 2 córki w wieku 15 i 23 lat. Oboje uzyskujemy dochody z pracy na etacie opodatkowane według skali podatkowej, rozliczamy je we wspólnym zeznaniu PIT-37. Starsza córka (studentka) w 2021 r., od maja do września, miała przerwę w nauce. W tym czasie z umowy zlecenia uzyskała przychód w kwocie 2.000 zł. Był to jedyny jej przychód w 2021 r. W jakim wymiarze za 2021 r. przysługuje nam ulga prorodzinna na starszą córkę?

W zaprezentowanym przypadku należy wziąć pod uwagę dwa możliwe przypadki: przerwę spowodowaną rezygnacją przez dziecko ze studiów lub skreśleniem go z listy studentów oraz skorzystanie z urlopu od zajęć, czyli tzw. urlopu dziekańskiego, o którym mowa w art. 85 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.).

W pierwszej z wymienionych sytuacji, o ile Czytelnicy spełniają wszystkie pozostałe kryteria określone w art. 27f ustawy o pdof, w zeznaniu za 2021 r. ulga na dziecko przysługuje im tylko za 7 miesięcy: styczeń, luty, marzec, kwiecień październik, listopad i grudzień. Omawiane odliczenie przysługuje bowiem podatnikowi, który w związku m.in. z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego utrzymywał w roku podatkowym pełnoletnie uczące się dziecko do ukończenia przez nie 25 lat, pod warunkiem że naukę pobierało w krajowej lub zagranicznej uczelni wyższej. W sytuacji przerwy w nauce spowodowanej rezygnacją ze studiów lub skreśleniem z listy studentów pełnoletnie dziecko traci status uczącego się, co skutkuje tym, że za miesiące, w których się nie uczyło bądź nie studiowało, rodzice nie mają prawa do tzw. ulgi prorodzinnej.

Jeżeli jednak przerwa w studiach córki spowodowana była przyznaniem tzw. urlopu dziekańskiego, to spełniając ustawowe wymogi do zastosowania ulgi, przysługuje ona Czytelnikom za 2021 r. za wszystkie 12 miesięcy i za tyle miesięcy mogą ją wykazać w zeznaniu. W okresie korzystania z takiego urlopu osoba nim objęta zachowuje bowiem prawa studenta, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej. Stąd należy uznać, że w takich okolicznościach ma ona status osoby uczącej się przez cały rok podatkowy.

Dla skorzystania przez Czytelników z ulgi ważne jest również to, że pełnoletnia córka nie uzyskała w 2021 r. dochodów opodatkowanych według skali podatkowej oraz tzw. dochodów kapitałowych (art. 30b ust. 1 ustawy o pdof) w wysokości przekraczającej 3.089 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.