Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Zwrot ulgi na dzieci przy małej kwocie podatku

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot ulgi na dzieci przy małej kwocie podatku

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

Uzyskane w 2019 r. w ramach działalności przychody rozliczam w PIT-28, natomiast moja małżonka za 2019 r. składa zeznanie PIT-36. Na jakich warunkach można odliczyć ulgę na dzieci, gdy kwota podatku dochodowego jest niewystarczająca, aby w całości z niej skorzystać?

Kwotę ulgi prorodzinnej nieodliczonej od podatku, stanowiącą różnicę między kwotą przysługującej ulgi a kwotą odliczoną, podatnicy mają możliwość odliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37. Kwota zwrotu tzw. niewykorzystanej ulgi jest limitowana do wysokości zapłaconych/pobranych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Generalnie podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, obniżonego w pierwszej kolejności o podlegającą odliczeniu składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Czasami może wystąpić sytuacja, w której kwota podatku będzie za mała (albo podatek nie wystąpi), aby odliczyć całą kwotę przysługującej ulgi prorodzinnej. W tym przypadku istnieje możliwość otrzymania dodatkowego zwrotu ulgi.

Gdy kwota przysługującej ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej - z uwagi na niewystarczającą kwotę podatku lub jego brak - podatnikowi, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37, przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną (art. 27f ust. 8 ustawy o pdof).

Kwota zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci jest jednak limitowana. Jej wysokość nie może bowiem przekroczyć:

  • sumy kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne (w tym zagraniczne) zapłaconych przez podatnika uprawnionego do ulgi lub pobranych przez płatnika, które podlegają odliczeniu oraz zapłaconych ze środków podatnika od przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof albo
     
  • łącznej kwoty wymienionych składek podatnika i jego małżonka uprawnionych do ulgi, jeżeli pozostawali oni w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Chodzi tu o składki społeczne wynikające z art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a oraz składki zdrowotne (art. 27b ust. 1 i 2 ustawy o pdof).

W limicie tym nie uwzględnia się składek odliczonych w PIT-36L (zeznanie dla podatników opodatkowanych tzw. podatkiem liniowym), PIT-28 (zeznanie do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz najmu, opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym) lub wykazanych jako odliczone w PIT-16A lub PIT-19A (deklaracje, w których wykazuje się składki zdrowotne zapłacone i odliczone od karty podatkowej lub od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych).

Zatem ulga na dzieci przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy swoje dochody rozliczają w PIT-36 lub PIT-37. To znaczy, że małżonka, o której mowa w pytaniu, rozliczająca swoje dochody w zeznaniu PIT-36, może skorzystać z mechanizmu zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi. Nie ma natomiast takiej możliwości mąż w składanym zeznaniu PIT-28.

Przykład

 

Małżonkowie przez cały 2019 r. wychowywali troje niepełnoletnich dzieci. Kwota przysługującej im ulgi na dzieci za 2019 r. wynosi 4.224,12 zł. Za 2019 r. mąż złoży zeznanie PIT-28. Żona przez część 2019 r. prowadziła własną działalność opodatkowaną według skali podatkowej. W PIT-36 żona odliczy z przysługującej ulgi na dzieci jedynie 1.500 zł (tyle wyniósł podatek po odliczeniu składki zdrowotnej). Kwota niewykorzystanej ulgi wyniesie 2.724,12 zł. Podlegające odliczeniu składki społeczne i zdrowotne, jakie żona zapłaciła w 2019 r., wyniosły 2.374,25 zł. Zatem podatniczka uzyska zwrot niewykorzystanej ulgi w kwocie 2.374,25 zł (tj. do wysokości zapłaconych składek).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.