POLECAMY |
||
W PIT-37 za 2021 r. wykazałem nadpłatę podatku dochodowego. Czy może być ona zwrócona na rachunek bankowy mojej żony, jeżeli mam z nią rozdzielność majątkową?
NIE. Nadpłata podatku wykazana w zeznaniu podatkowym składanym przez Czytelnika rozliczającego się indywidualnie nie może być zwrócona na rachunek bankowy jego żony.
Przelew to jedna z form zwrotu nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób można otrzymać każdą, nawet kilkuzłotową, nadpłatę podatku. Urząd skarbowy musi jednak znać aktualny rachunek podatnika - bankowy lub w SKOK. Nie można podać cudzego konta. Wskazanie konta, którego posiadaczem lub współposiadaczem nie jest podatnik, a jego małżonek, jest dozwolone jedynie w przypadku łącznego opodatkowania małżonków. Nadpłata podatku wynikająca ze wspólnego rozliczenia małżonków może trafić na rachunek jednego z nich lub wspólny.
W opisywanym przypadku podatnik rozlicza się indywidualnie na PIT-37 z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r. Jeżeli wykazaną nadpłatę chce otrzymać przelewem, to musi podać urzędowi skarbowemu rachunek, którego jest posiadaczem lub współposiadaczem. Nie może wskazać indywidualnego konta współmałżonki.
Numer rachunku, na który ma być przelana nadpłata podatku, można podać w zeznaniu podatkowym. W PIT-37 za 2021 r. trzeba w tym celu wypełnić część N. Innym sposobem jest złożenie odrębnego formularza zgłoszeniowego. Osoby, których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL, składają ZAP-3. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ale których identyfikatorem podatkowym jest NIP, muszą wypełnić NIP-7. ZAP-3 oraz NIP-7 można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Wysłanie zgłoszenia przez internet wymaga zasadniczo zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. ZAP-3 i NIP-7 składane przez Portal Podatkowy mogą być opatrzone także podpisem zaufanym albo osobistym. Istnieje ponadto możliwość przekazania ZAP-3 za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy. Konta nie trzeba wpisywać w zeznaniu podatkowym za 2021 r. lub zgłaszać poprzez złożenie ZAP-3/NIP-7, jeżeli zostało ono podane w latach wcześniejszych i nadal jest aktualne.
Dniem zwrotu nadpłaty na konto podatnika jest dzień obciążenia rachunku urzędu skarbowego na podstawie polecenia przelewu.
Nadpłata podatku wykazana w zeznaniu podatkowym przesłanym za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega zwrotowi w ciągu 45 dni od dnia jego złożenia. Osoby, które złożą rozliczenie w formie papierowej, mogą czekać na zwrot nadpłaty do 3 miesięcy. Takie terminy wskazuje art. 77 § 1 pkt 5 i pkt 5a Ordynacji podatkowej. Nadpłata podatku niezwrócona w ustawowym terminie podlega oprocentowaniu. Przysługuje ono w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym według stawki podstawowej od zaległości podatkowych (stawka ta wynosi obecnie 10%). Nalicza się je od dnia złożenia zeznania podatkowego do dnia zwrotu nadpłaty podatku (ewentualnie do dnia zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych albo złożenia wniosku o zarachowanie na przyszłe podatki).
|