Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zwrot nadpłaty podatku na konto małżonka
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwrot nadpłaty podatku na konto małżonka

Gazeta Podatkowa nr 27 (1902) z dnia 4.04.2022
Małgorzata Żujewska

W PIT-37 za 2021 r. wykazałem nadpłatę podatku dochodowego. Czy może być ona zwrócona na rachunek bankowy mojej żony, jeżeli mam z nią rozdzielność majątkową?

NIE. Nadpłata podatku wykazana w zeznaniu podatkowym składanym przez Czytelnika rozliczającego się indywidualnie nie może być zwrócona na rachunek bankowy jego żony.

Przelew to jedna z form zwrotu nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób można otrzymać każdą, nawet kilkuzłotową, nadpłatę podatku. Urząd skarbowy musi jednak znać aktualny rachunek podatnika - bankowy lub w SKOK. Nie można podać cudzego konta. Wskazanie konta, którego posiadaczem lub współposiadaczem nie jest podatnik, a jego małżonek, jest dozwolone jedynie w przypadku łącznego opodatkowania małżonków. Nadpłata podatku wynikająca ze wspólnego rozliczenia małżonków może trafić na rachunek jednego z nich lub wspólny.

W opisywanym przypadku podatnik rozlicza się indywidualnie na PIT-37 z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r. Jeżeli wykazaną nadpłatę chce otrzymać przelewem, to musi podać urzędowi skarbowemu rachunek, którego jest posiadaczem lub współposiadaczem. Nie może wskazać indywidualnego konta współmałżonki.

Numer rachunku, na który ma być przelana nadpłata podatku, można podać w zeznaniu podatkowym. W PIT-37 za 2021 r. trzeba w tym celu wypełnić część N. Innym sposobem jest złożenie odrębnego formularza zgłoszeniowego. Osoby, których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL, składają ZAP-3. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ale których identyfikatorem podatkowym jest NIP, muszą wypełnić NIP-7. ZAP-3 oraz NIP-7 można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Wysłanie zgłoszenia przez internet wymaga zasadniczo zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. ZAP-3 i NIP-7 składane przez Portal Podatkowy mogą być opatrzone także podpisem zaufanym albo osobistym. Istnieje ponadto możliwość przekazania ZAP-3 za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy. Konta nie trzeba wpisywać w zeznaniu podatkowym za 2021 r. lub zgłaszać poprzez złożenie ZAP-3/NIP-7, jeżeli zostało ono podane w latach wcześniejszych i nadal jest aktualne.


Dniem zwrotu nadpłaty na konto podatnika jest dzień obciążenia rachunku urzędu skarbowego na podstawie polecenia przelewu.


Nadpłata podatku wykazana w zeznaniu podatkowym przesłanym za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega zwrotowi w ciągu 45 dni od dnia jego złożenia. Osoby, które złożą rozliczenie w formie papierowej, mogą czekać na zwrot nadpłaty do 3 miesięcy. Takie terminy wskazuje art. 77 § 1 pkt 5 i pkt 5a Ordynacji podatkowej. Nadpłata podatku niezwrócona w ustawowym terminie podlega oprocentowaniu. Przysługuje ono w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym według stawki podstawowej od zaległości podatkowych (stawka ta wynosi obecnie 10%). Nalicza się je od dnia złożenia zeznania podatkowego do dnia zwrotu nadpłaty podatku (ewentualnie do dnia zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych albo złożenia wniosku o zarachowanie na przyszłe podatki).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.