Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zapłata przez małżonków podatku PIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zapłata przez małżonków podatku PIT

Gazeta Podatkowa nr 17 (1892) z dnia 28.02.2022
Małgorzata Żujewska

Składamy z żoną wspólny PIT-37 za 2021 r. Z wyliczeń wychodzi nam podatek do zapłaty w wysokości kilku złotych. Czy trzeba uiścić tak niewielką kwotę?

TAK. Podatek wynikający z zeznania podatkowego podlega wpłacie bez względu na jego wysokość.


Bezpłatna funkcjonalność PIT 2021 umożliwiająca sporządzanie zeznań rocznych dostępna jest w Programie DRUKI Gofin.


Termin płatności podatku wynikającego z PIT-37 za 2021 r. upływa 2 maja 2022 r. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia z obowiązku uregulowania podatku ze względu na jego niewielką wysokość. Małżonkowie odpowiadają solidarnie za podatek wynikający ze wspólnego zeznania podatkowego. Zasady solidarnej odpowiedzialności małżonków wyznaczają przepisy o solidarności dłużników określone w art. 366-378 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Wynika z nich, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z obowiązku pokrycia długu. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają jednak zobowiązani. Każdy z małżonków ma zatem prawo i obowiązek uregulować całą kwotę podatku wynikającego z ich wspólnego zeznania podatkowego.

PIT wpłaca się na mikrorachunek. Precyzuje to art. 61b Ordynacji podatkowej i wydane na jego podstawie rozporządzenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 690). Małżonkowie mogą wpłacić podatek wynikający z łącznego opodatkowania dochodów na mikrorachunek jednego z nich (według własnego uznania). Zaleca się jednak, aby wpłaty dokonać na mikrorachunek tego małżonka, który występuje w zeznaniu podatkowym jako podatnik (tj. jako pierwszy).

Podatek nieuiszczony w terminie staje się zaległością podatkową. Konsekwencją są obciążenia odsetkowe i możliwość wszczęcia administracyjnego postępowania egzekucyjnego. Małżonkowie, którzy skorzystali z prawa do łącznego opodatkowania swoich dochodów, odpowiadają za zapłatę podatku wynikającego ze wspólnego zeznania podatkowego majątkiem wspólnym oraz swoimi majątkami osobistymi. Urzędy skarbowe na ogół odstępują jednak od dochodzenia w trybie egzekucji administracyjnej kilkuzłotowych kwot. Mają prawo z urzędu (bez wniosku podatnika) umorzyć zaległość podatkową nieprzekraczającą pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym - obecnie 80 zł (5 × 16 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.