Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zeznanie roczne przy zawieszeniu działalności na ryczałcie
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zeznanie roczne przy zawieszeniu działalności na ryczałcie

Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022
Katarzyna Jęch

W prowadzeniu działalności gospodarczej od lat korzystam z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, nie zatrudniając w niej pracowników. W 2020 r. z powodu pandemii nie osiągnąłem żadnych przychodów, w wyniku czego zawiesiłem działalność i podjąłem pracę na etacie. W trakcie zawieszenia trwającego także przez cały 2021 r. nie osiągnąłem żadnych przychodów bieżących. Czy w tej sytuacji mam obowiązek złożenia zeznania PIT-28 za 2021 r.?

Przedsiębiorcy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i niezatrudniający pracowników mogą skorzystać z zawieszenia wykonywania działalności na mocy przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców. W trakcie zawieszenia nie mogą wykonywać bieżącej działalności gospodarczej ani osiągać z tego tytułu przychodów. Mogą jednak w tym czasie zbywać własne środki trwałe i wyposażenie oraz uzyskiwać przychody finansowe. Zatem fakt zawieszenia prowadzenia działalności nie pozbawia ryczałtowców prawa do uzyskiwania innych przychodów. Jednocześnie przychody te nie podlegają opodatkowaniu w chwili ich uzyskania, a przedsiębiorcy za okres objęty zawieszeniem są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku w terminach i na zasadach wynikających z art. 21 ust.1 i ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zawarto zapisów, które zwalniałyby ryczałtowców korzystających z zawieszenia działalności z obowiązku składania zeznań rocznych. Stąd nawet wówczas, gdy nie uzyskują żadnych przychodów opodatkowanych ryczałtem, powinni złożyć zerowy PIT-28. Zawieszenie działalności nie odbiera im bowiem statusu przedsiębiorcy.

Tak więc w sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik jest zobowiązany dokonać rozliczenia za 2021 r. na formularzu PIT-28, pamiętając przy tym, by wykazać w nim ewentualne pozostałe przychody uzyskane w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, jeżeli takie wystąpiły.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.