Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Korekta zeznania podatkowego zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Korekta zeznania podatkowego zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT

Gazeta Podatkowa nr 47 (1713) z dnia 10.06.2020
Małgorzata Żujewska

Mój PIT-37 za 2019 r. został automatycznie zaakceptowany w usłudze Twój e-PIT. Chciałabym zmienić to rozliczenie. Czy mogę jeszcze je skorygować, czy termin złożenia korekty upłynął 1 czerwca 2020 r.?

Korektę PIT-37 za 2019 r. można złożyć do czasu upływu terminu przedawnienia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r.

Usługa Twój e-PIT polega na sporządzeniu rozliczenia przez administrację skarbową na podstawie posiadanych przez nią danych i udostępnieniu go podatnikowi on-line na Portalu Podatkowym. W ten sposób został przygotowany m.in. PIT-37 za 2019 r. Jeżeli do 30 kwietnia 2020 r. podatnik nie zaakceptował udostępnionego PIT-37 za 2019 r., nie odrzucił go lub nie złożył rozliczenia samodzielnie, przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane i jest uznawane za złożone w dniu 30 kwietnia 2020 r. Takie rozliczenie można zmienić w trybie korekty.

Termin skorygowania zeznania podatkowego automatycznie zaakceptowanego w ramach usługi Twój e-PIT nie upłynął 1 czerwca 2020 r. (do tego dnia można było bezkarnie złożyć PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 za 2019 r.). Korekty można dokonać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przedawnienie następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przypadał termin płatności podatku. Termin płatności podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. upłynął 30 kwietnia 2020 r. Podatek ten przedawni się z dniem 31 grudnia 2025 r. Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego - a tym samym złożenia korekty dotyczącego go rozliczenia - może być niekiedy dłuższy niż wspomniane 5 lat. Bieg terminu przedawniania może bowiem nie rozpocząć się, np. w związku z rozłożeniem spłaty podatku na raty, zostać zawieszony, np. po wniesieniu sprawy do sądu administracyjnego, lub ulec przerwaniu, np. w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego w toku postępowania egzekucyjnego. Wynika to z art. 70 § 2-8, art. 70a - art. 70e Ordynacji podatkowej. Trzeba ponadto pamiętać o zawieszeniu uprawnienia do złożenia korekty w czasie kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego, a także zakazie korekty w zakresie objętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Przewidują to art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 62 ust. 4art. 82 ust. 3 ustawy o KAS (Dz. U. z 2020 r. poz. 505 ze zm.). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli korekta zeznania podatkowego za 2019 r. ma być dokonana ze względu na zamiar przekazania 1% podatku na rzecz OPP, to trzeba ją złożyć do 30 czerwca 2020 r.

Korekty zeznania podatkowego dokonuje się poprzez złożenie - w formie papierowej lub elektronicznej - zeznania korygującego. Nie trzeba zasadniczo przedkładać uzasadnienia przyczyn naniesienia poprawek. Wyjątek stanowi korekta rozliczenia składana przed wydaniem decyzji kończącej pierwszoinstancyjne postępowanie podatkowe prowadzone w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (po wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego).

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.