Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Wykazanie w zeznaniu podatkowym zwrotu utraconego zarobku (dochodu) otrzymanego ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykazanie w zeznaniu podatkowym zwrotu utraconego zarobku (dochodu) otrzymanego przez świadka

Gazeta Podatkowa nr 28 (1694) z dnia 6.04.2020
Ewelina Piotrowska

W 2019 r. zostałem przesłuchany w sądzie w charakterze świadka. Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą (skala podatkowa), więc wystąpiłem do sądu z żądaniem zwrotu utraconego dziennego zarobku. Sąd w 2019 r. wypłacił mi tę należność i wystawił z tego tytułu PIT-11. Czy tego rodzaju świadczenie podlega opodatkowaniu i powinno być wykazane w zeznaniu PIT-36 za 2019 r.?

TAK. Otrzymane przez Czytelnika świadczenie, którego dotyczy pytanie, podlega opodatkowaniu i jako przychód z innych źródeł należy je rozliczyć w zeznaniu PIT-36 za 2019 r.

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się zgodnie z wezwaniem i złożyć zeznania. Z tym że przepisy Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 30 ze zm.) oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 785 ze zm.) przewidują możliwość uzyskania przez osobę wezwaną zwrotu zarobku lub dochodu utraconego wskutek stawiennictwa na wezwanie.

Z uregulowań dotyczących tego zagadnienia wynika, że wynagrodzenie za utracony zarobek lub dochód za każdy dzień udziału w czynnościach sądowych przyznaje się świadkowi w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku lub dochodu. W przypadku świadka pozostającego w stosunku pracy, przeciętny dzienny utracony zarobek oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu należnego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Przy czym wysokość utraconego zarobku (dochodu) świadek ma obowiązek należycie wykazać. Zwrot utraconego zarobku następuje w wysokości wykazanej przez świadka, ale do wysokości ustawowego limitu. Górną granicę tej należności podlegającej zwrotowi stanowi równowartość 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. Jednocześnie zwrot utraconego zarobku lub dochodu nie następuje z urzędu, ale jest przyznawany na wniosek świadka, który powinien zostać złożony ustnie do protokołu rozprawy albo na piśmie w terminie 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem osoby uprawnionej do tej należności.


Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Dla celów rozliczeń podatku dochodowego należności za utracony zarobek lub dochód, otrzymane przez świadka z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu. Co istotne, do tego rodzaju świadczenia nie ma zastosowania zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Takie stanowisko wyrażają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2016 r., nr ILPB2/4511-1-1104/15-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wskazał, że ustawodawca, w przepisach Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, nie posługuje się pojęciem "odszkodowania", lecz pojęciem "zarobku lub dochodu". Tym samym wywiódł z tego wniosek, iż nie można uznać, że należności z tytułu utraconego zarobku lub dochodu są odszkodowaniem, bowiem brak jest podstaw prawnych do innego traktowania przedmiotowego świadczenia niż wskazany w tych przepisach. Stwierdził również, że otrzymanie omawianego zwrotu zarobku (dochodu) odpowiada, co do zasady, należnościom np. z pracy, jakie podatnik otrzymałby od swojego pracodawcy, gdyby nie został wezwany do stawiennictwa w charakterze świadka. Z kolei należności otrzymane od pracodawcy, co do zasady, podlegają opodatkowaniu.

W efekcie organ podatkowy uznał, że świadczenie wypłacane świadkowi tytułem zwrotu zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla przychodów z innych źródeł.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.