Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Rozliczenie w zeznaniu świadczenia dla emeryta

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie w zeznaniu świadczenia dla emeryta

Gazeta Podatkowa nr 16 (1682) z dnia 24.02.2020
Agata Cieśla

Jestem emerytem. W 2019 r. otrzymałem od byłego pracodawcy dofinansowanie pobytu w sanatorium oraz świadczenia pieniężne z okazji świąt na łączną kwotę 1.800 zł. Na początku lutego br. otrzymałem PIT-11, w którym wykazana została wartość otrzymanego przeze mnie w 2019 r. dofinansowania. Czy w tej sytuacji, z uwagi na wartość otrzymanego dofinansowania, mam obowiązek samodzielnie rozliczyć się z podatku za ubiegły rok wykazując je w zeznaniu?

NIE. Świadczeń uzyskiwanych przez emerytów od byłego zakładu pracy, jeżeli w momencie ich otrzymania nie łączył ich z byłym pracodawcą stosunek pracy, z uwagi na sposób ich opodatkowania nie wykazuje się w rocznym zeznaniu. Stąd Czytelnik, pomimo otrzymania PIT-11, nie ma obowiązku składania zeznania rocznego i rozliczenia wykazanych w nim kwot.

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy m.in. stosunkiem pracy, w warunkach wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o pdof, mogą korzystać ze zwolnienia od pdof do kwoty 3.000 zł rocznie. Od nadwyżki były pracodawca jest natomiast zobowiązany pobrać 10% zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof). Dochodów (przychodów) z tego typu świadczeń nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, do których należą emerytury wypłacane przez organ rentowy (art. 30 ust. 8 ustawy i pdof). W konsekwencji również tych niekorzystających z omówionego zwolnienia nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Gdy jednak emeryt uzyska omawiane świadczenia od podmiotu innego niż wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o pdof, np. od jednostki organizacyjnej samorządu zawodowego (np. izby lekarskiej, izby adwokackiej, izby inżynierów), to ich wartość należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o pdof, podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Podmiot ich dokonujący nie pobiera zaliczki na pdof, ale zobowiązany jest do sporządzenia rocznej informacji PIT-11 (art. 42a ustawy o pdof). Podatnik z kolei powinien je rozliczyć w składanym samodzielnie zeznaniu podatkowym wraz z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej (m.in. z emeryturą).

Przykład

Pielęgniarka przeszła na emeryturę 30 września 2019 r. Po tej dacie nie podjęła żadnego zatrudnienia.


Wariant I - Osoba ta od byłego zakładu pracy w 2019 r. otrzymała dofinansowanie z okazji świąt oraz do pobytu w sanatorium w kwocie 3.200 zł. Świadczenia te do kwoty 3.000 zł korzystały ze zwolnienia od pdof, natomiast od nadwyżki były pracodawca pobrał 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Nie podlegają one wykazaniu w zeznaniu rocznym.


Wariant II - Ta sama osoba w 2019 r. otrzymała identyczne jak w wariancie I dofinansowanie, ale od okręgowej izby pielęgniarskiej. Kwoty wynikające z wystawionego jej przez samorząd PIT-11 ma obowiązek rozliczyć w rocznym zeznaniu wraz z uzyskaną w 2019 r. emeryturą.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.