Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zeznanie liniowca uzyskującego przychody opodatkowane według skali podatkowej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zeznanie liniowca uzyskującego przychody opodatkowane według skali podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 16 (1682) z dnia 24.02.2020
Agata Cieśla

W 2019 r. uzyskałem dochód z umowy o dzieło objętej tzw. kosztami autorskimi. Oprócz tego w październiku ubiegłego roku rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, w której jako formę opodatkowania wybrałem podatek liniowy. Zakres usług realizowanych w ramach działalności gospodarczej jest taki sam jak wcześniej w ramach umowy o dzieło. Na jakim formularzu powinienem złożyć roczne zeznanie PIT za 2019 r.? Czy w działalności gospodarczej mogę uwzględnić pozostałe do wykorzystania 50% koszty autorskie do wysokości rocznego limitu? Czy korzystanie w prowadzeniu działalności z opodatkowania podatkiem liniowym odbiera mi możliwość rozliczenia w charakterze samotnego rodzica i uwzględnienia ulgi na dwoje małoletnich dzieci?

Rozliczając się za 2019 r. Czytelnik korzystający w prowadzeniu działalności gospodarczej z opodatkowania podatkiem liniowym dochody z tego tytułu wykaże na formularzu PIT-36L, natomiast wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej poza działalnością - na formularzu PIT-37.

Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, jak wynika z art. 22 ust. 9 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), możliwe jest m.in. w odniesieniu do przychodów uzyskanych z tytułu korzystania z praw autorskich oraz z praw pokrewnych przez twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Przy stosowaniu omawianych kosztów obowiązują jednak trzy ustawowe ograniczenia. Pierwszym jest ograniczenie tytułów, w stosunku do których koszty te mają zastosowanie - zostały one przez ustawodawcę wymienione w art. 22 ust. 9b ustawy o pdof. Drugim jest ograniczenie kwotowe - w art. 22 ust. 9a ustawy o pdof ustawodawca zastrzegł bowiem, że w danym roku podatkowym łącznie tzw. autorskie koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. W konsekwencji roczny limit 50% kosztów uzyskania przychodów za 2019 r. wyznacza kwota 85.528 zł. Z trzeciego wynika natomiast, że 50% koszty nie mają zastosowania do przychodów twórców uzyskanych w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 22 ust. 12 ustawy o pdof).

Wobec powyższego Czytelnik nie ma prawa do zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów, o których mowa w art. 22 ust. 9a ustawy o pdof w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.


Darmowy program PIT Gofin 2019 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.


art. 6 ust. 8 ustawy o pdof wynika z kolei, że podatnik wychowujący dzieci m.in. małoletnie nie ma prawa do skorzystania z preferencji polegającej na rozliczeniu się wspólnie z dzieckiem w charakterze samotnego rodzica m.in. w sytuacji, gdy osiąga przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym. Tym samym Czytelnik za 2019 r. nie może w rocznym zeznaniu PIT-37, które złoży w związku z uzyskiwaniem przychodów z umowy o dzieło opodatkowanej według skali podatkowej, rozliczyć się jako samotny rodzic.

Opodatkowanie podatkiem liniowym nie odbiera jednak Czytelnikowi możliwości skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Co prawda, aby podatnik mógł skorzystać z tej preferencji stanowiącej odliczenie od podatku w zeznaniu za dany rok podatkowy, do dzieci - i to zarówno tych małoletnich, jak i pełnoletnich - nie mogą w tym roku mieć zastosowania m.in. przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem liniowym. Jednak w stosunku do rodziców ustawodawca przyjął łagodniejsze kryteria we wskazanym zakresie. Gdy bowiem opodatkowanie podatkiem liniowym ma zastosowanie - tak jak w przypadku Czytelnika - do podatników uprawnionych do ulgi na dzieci, nie tracą oni prawa do tej ulgi, o ile w roku podatkowym osiągnęli dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.