Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Aktualizacja rachunku bankowego w PIT-37

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Aktualizacja rachunku bankowego w PIT-37

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

W PIT-37 za 2019 r. wykażę nadpłatę podatku dochodowego. Chciałbym otrzymać ją przelewem na rachunek bankowy. Konto, które w ubiegłym roku zgłosiłem w urzędzie skarbowym, jest już nieaktualne. Czy w tej sytuacji muszę złożyć ZAP-3, aby zgłosić zamknięcie poprzedniego rachunku bankowego, a numer nowego konta wpisać w PIT-37 za 2019 r.?

NIE. Wystarczy podać nowy (aktualny) rachunek bankowy w PIT-37 za 2019 r. Uznaje się to za aktualizację poprzedniego stanu danych. Nie trzeba więc już składać ZAP-3 zawiadamiającego o zamknięciu poprzedniego rachunku bankowego.

Podatnik może otrzymać przelewem każdą nadpłatę wynikającą z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie obowiązują w tym zakresie żadne limity kwotowe (dotyczące zarówno minimalnej, jak maksymalnej kwoty zwrotu). Wynika to z art. 77b Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy musi jednak znać numer aktualnego konta bankowego podatnika (lub rachunku w SKOK). Rachunek zgłasza się w trybie właściwym dla swojego statusu ewidencyjnego. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG czynią to w ramach wniosku CEIDG-1, pozostałe osoby, których identyfikatorem podatkowym jest NIP, składają NIP-7, a wszyscy inni - ZAP-3. Rachunek, inny niż związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, można ponadto podać w PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 za 2019 r. Nadpłata wynikająca z tego zeznania podatkowego zostanie zwrócona na wskazane w nim konto.

Osoba, która chce otrzymać przelewem nadpłatę podatku wykazaną w PIT-37 za 2019 r., a zgłoszony przez nią wcześniej rachunek bankowy jest nieaktualny, musi jedynie podać dane nowego konta w PIT-37 za 2019 r. Zgłoszenie konta krajowego sprowadza się do podania jego numeru i osoby dokonującej zgłoszenia (ewentualnie także innych współposiadaczy). W przypadku rachunku zagranicznego trzeba ponadto wskazać kraj siedziby banku (oddziału) oraz kod SWIFT. Podatnik musi być posiadaczem lub współposiadaczem zgłaszanego konta. Rachunek, którego posiadaczem (współposiadaczem) nie jest podatnik, lecz jego małżonek, można wskazać tylko w przypadku składania PIT-37 za 2019 r. jako wspólnego zeznania podatkowego małżonków.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.