POLECAMY |
||
W PIT-37 za 2019 r. wykażę nadpłatę podatku dochodowego. Chciałbym otrzymać ją przelewem na rachunek bankowy. Konto, które w ubiegłym roku zgłosiłem w urzędzie skarbowym, jest już nieaktualne. Czy w tej sytuacji muszę złożyć ZAP-3, aby zgłosić zamknięcie poprzedniego rachunku bankowego, a numer nowego konta wpisać w PIT-37 za 2019 r.?
NIE. Wystarczy podać nowy (aktualny) rachunek bankowy w PIT-37 za 2019 r. Uznaje się to za aktualizację poprzedniego stanu danych. Nie trzeba więc już składać ZAP-3 zawiadamiającego o zamknięciu poprzedniego rachunku bankowego.
Podatnik może otrzymać przelewem każdą nadpłatę wynikającą z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie obowiązują w tym zakresie żadne limity kwotowe (dotyczące zarówno minimalnej, jak maksymalnej kwoty zwrotu). Wynika to z art. 77b Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy musi jednak znać numer aktualnego konta bankowego podatnika (lub rachunku w SKOK). Rachunek zgłasza się w trybie właściwym dla swojego statusu ewidencyjnego. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG czynią to w ramach wniosku CEIDG-1, pozostałe osoby, których identyfikatorem podatkowym jest NIP, składają NIP-7, a wszyscy inni - ZAP-3. Rachunek, inny niż związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, można ponadto podać w PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 za 2019 r. Nadpłata wynikająca z tego zeznania podatkowego zostanie zwrócona na wskazane w nim konto.
Osoba, która chce otrzymać przelewem nadpłatę podatku wykazaną w PIT-37 za 2019 r., a zgłoszony przez nią wcześniej rachunek bankowy jest nieaktualny, musi jedynie podać dane nowego konta w PIT-37 za 2019 r. Zgłoszenie konta krajowego sprowadza się do podania jego numeru i osoby dokonującej zgłoszenia (ewentualnie także innych współposiadaczy). W przypadku rachunku zagranicznego trzeba ponadto wskazać kraj siedziby banku (oddziału) oraz kod SWIFT. Podatnik musi być posiadaczem lub współposiadaczem zgłaszanego konta. Rachunek, którego posiadaczem (współposiadaczem) nie jest podatnik, lecz jego małżonek, można wskazać tylko w przypadku składania PIT-37 za 2019 r. jako wspólnego zeznania podatkowego małżonków.
|