Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Rozliczenie w PIT zwrotu składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie w PIT zwrotu składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcy

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej korzystając w niej z pomocy żony jako osoby współpracującej. W 2019 r. ZUS zwrócił mi składki ubezpieczeniowe nadpłacone za 2017 r. Składki te odliczałem odpowiednio od dochodu (składki społeczne) i od podatku (składki zdrowotne), a składką na FP obciążałem firmowe koszty. Czy w związku z otrzymanym zwrotem muszę dokonać korekty zeznania za rok, którego składki dotyczą?

NIE. Na Czytelniku nie ciąży obowiązek sporządzenia korekty rocznego zeznania podatkowego za rok, którego dotyczyły nadpłacone składki ubezpieczeniowe. Zwrot tej nadpłaty powinien natomiast rozliczyć w zeznaniu PIT-36 za okres, w którym go otrzymał, czyli za 2019 r.

Sposób postępowania podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej, którzy odliczają składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotne odpowiednio od dochodu i podatku, w przypadku zwrotu tych składek określa art. 45 ust. 3a ustawy o pdof. Według tego przepisu, w sytuacji gdy podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń m.in. od dochodu i podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Zatem z treści przytoczonego przepisu wynika, że sposób rozliczenia zwróconych składek jest uzależniony od ich rodzaju. Wobec tego składki na ubezpieczenia społeczne, uprzednio odliczone od dochodu, podatnik powinien doliczyć do dochodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok otrzymania, natomiast nadpłacone i zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne, odliczone od podatku, powinien dodać do obliczonego podatku również w zeznaniu za rok, w którym zostały zwrócone.

W efekcie Czytelnik zwróconą kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, uprzednio odliczoną od dochodu za rok 2017, musi doliczyć do dochodu w rocznym zeznaniu PIT-36, które złoży za 2019 r. Natomiast podatek obliczony według skali podatkowej wykazany w zeznaniu rocznym składanym za rok 2019 powinien powiększyć o wartość nadpłaconych i zwróconych składek zdrowotnych uprzednio odliczonych w 2017 r. (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru).

Z kolei składki na Fundusz Pracy, których wartością obciążał koszty w 2017 r., w dacie otrzymania nadpłaty Czytelnik powinien był zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej w oparciu o art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.