POLECAMY |
||
Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej korzystając w niej z pomocy żony jako osoby współpracującej. W 2019 r. ZUS zwrócił mi składki ubezpieczeniowe nadpłacone za 2017 r. Składki te odliczałem odpowiednio od dochodu (składki społeczne) i od podatku (składki zdrowotne), a składką na FP obciążałem firmowe koszty. Czy w związku z otrzymanym zwrotem muszę dokonać korekty zeznania za rok, którego składki dotyczą?
NIE. Na Czytelniku nie ciąży obowiązek sporządzenia korekty rocznego zeznania podatkowego za rok, którego dotyczyły nadpłacone składki ubezpieczeniowe. Zwrot tej nadpłaty powinien natomiast rozliczyć w zeznaniu PIT-36 za okres, w którym go otrzymał, czyli za 2019 r.
Sposób postępowania podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej, którzy odliczają składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotne odpowiednio od dochodu i podatku, w przypadku zwrotu tych składek określa art. 45 ust. 3a ustawy o pdof. Według tego przepisu, w sytuacji gdy podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń m.in. od dochodu i podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Zatem z treści przytoczonego przepisu wynika, że sposób rozliczenia zwróconych składek jest uzależniony od ich rodzaju. Wobec tego składki na ubezpieczenia społeczne, uprzednio odliczone od dochodu, podatnik powinien doliczyć do dochodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok otrzymania, natomiast nadpłacone i zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne, odliczone od podatku, powinien dodać do obliczonego podatku również w zeznaniu za rok, w którym zostały zwrócone.
W efekcie Czytelnik zwróconą kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, uprzednio odliczoną od dochodu za rok 2017, musi doliczyć do dochodu w rocznym zeznaniu PIT-36, które złoży za 2019 r. Natomiast podatek obliczony według skali podatkowej wykazany w zeznaniu rocznym składanym za rok 2019 powinien powiększyć o wartość nadpłaconych i zwróconych składek zdrowotnych uprzednio odliczonych w 2017 r. (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru).
Z kolei składki na Fundusz Pracy, których wartością obciążał koszty w 2017 r., w dacie otrzymania nadpłaty Czytelnik powinien był zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej w oparciu o art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof.
|