Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zawieszona działalność i PIT-28

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawieszona działalność i PIT-28

Gazeta Podatkowa nr 104 (1666) z dnia 30.12.2019
Agata Cieśla

W swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w 2019 r. korzystałem z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. W okresie od stycznia do kwietnia nie osiągnąłem żadnych przychodów z tego źródła. W maju zawiesiłem działalność i miałem ją zawieszoną aż do 15 grudnia, ale od tej daty do końca roku także nie osiągnąłem żadnych przychodów z podstawowej działalności. Czy w tej sytuacji jestem zobowiązany do złożenia PIT-28 za 2019 r.?

TAK. Zarówno brak przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym w okresie zawieszenia jej prowadzenia, jak i zwolnienie z opłacania tego podatku w tym czasie nie przekładają się na brak obowiązku złożenia zeznania PIT-28 za rok, w którym doszło do zawieszenia działalności.

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, bez względu na sposób, w jaki tego dokonuje (miesięczny, kwartalny), może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wówczas zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku w terminach i na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 i ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.) za okres objęty zawieszeniem (art. 21 ust. 1d tej ustawy).

W okresie zawieszenia działalności ryczałtowiec nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Ma jednak prawo m.in. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie oraz osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Tym samym zawieszenie nie wyklucza osiągania przez ryczałtowca innych przychodów, ale ze względu na to zawieszenie nie są one opodatkowane na bieżąco.

Gdy wznowienie działalności następuje w ostatnim miesiącu roku podatkowego, w którym doszło do jej zawieszenia, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia w danym roku trzeba obliczyć i wpłacić w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (za 2019 r. do 2 marca 2020 r., gdyż 29 lutego przypada w sobotę). W tym samym terminie ryczałt muszą wpłacić podatnicy rozliczający się kwartalnie, jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje u nich w ostatnim kwartale roku podatkowego.

Jednocześnie przepisy nie zwalniają ryczałtowców z obowiązku składania zeznań rocznych za okres zawieszenia. Z tego względu Czytelnik zobowiązany jest do złożenia PIT-28 za 2019 r. i ewentualnego wykazania w nim wszystkich przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, w tym uzyskanych w okresie zawieszenia - o ile takie osiągnął.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.