Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zwrot nadpłaty podatku na konto małżonka
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot nadpłaty podatku na konto małżonka

Gazeta Podatkowa nr 27 (1798) z dnia 6.04.2021
Małgorzata Żujewska

W PIT-37 za 2020 r. będę miała nadpłatę podatku dochodowego. Rozliczam się indywidualnie. Czy w zeznaniu podatkowym mogę podać jako konto do zwrotu nadpłaty podatku rachunek bankowy męża?

NIE. Podatnik, który rozlicza się indywidualnie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, nie może podać rachunku bankowego małżonka do zwrotu nadpłaty.

Przysługująca podatnikowi nadpłata podatku może być przelana na konto, zwrócona przekazem pocztowym albo wypłacona w kasie urzędu skarbowego lub podmiotu zajmującego się jego obsługą kasową. Takie formy zwrotu przewiduje art. 77b § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.). Urząd skarbowy zwraca nadpłatę podatku w pierwszej kolejności przelewem na konto wskazane przez podatnika. Podatnik musi być posiadaczem lub współposiadaczem tego rachunku bankowego (lub rachunku w SKOK). Wykluczone jest wskazanie cudzego konta.

W przypadku gdy podatnik rozlicza się indywidualnie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, a wykazaną nadpłatę chce otrzymać przelewem, to musi podać urzędowi skarbowemu swój rachunek bankowy - musi być jego posiadaczem lub współposiadaczem. Nie może wskazać konta współmałżonka. Rachunek bankowy, którego posiadaczem lub współposiadaczem jest małżonek podatnika (a nie podatnik), wolno podać jedynie w przypadku zwrotu nadpłaty wynikającej ze wspólnego zeznania podatkowego małżonków.

Konto do zwrotu nadpłaty podatku dochodowego można wskazać w zeznaniu podatkowym (w PIT-37(27) za 2020 r. - w części N). Zgłoszenia można dokonać również na odrębnym formularzu. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej posługujące się NIP jako identyfikatorem podatkowym składają NIP-7, a których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL - ZAP-3. Zgłoszenia te składa się w urzędzie skarbowym. Można je przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. NIP-7 lub ZAP-3 składane przez internet wymagają zasadniczo użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Te przekazywane przez Portal Podatkowy mogą być opatrzone także podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Podatnikowi, który nie wskaże rachunku bankowego, nadpłata podatku zostanie zwrócona przekazem pocztowym - chyba że złoży wniosek o jej wypłatę w kasie urzędu. Wyjątek stanowi nadpłata podatku nieprzekraczająca 23,20 zł (dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym). Zwrot takiej kwoty nie może być dokonany przekazem pocztowym. Jeżeli podatnik nie wskaże konta, na jaki ma być ona zwrócona, wypłata następuje w kasie.


Nadpłata podatku zwracana przekazem pocztowym pomniejszana jest o koszty jej zwrotu.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.