Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zmiana sposobu rozliczania PIT przez małżonków

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zmiana sposobu rozliczania PIT przez małżonków

Gazeta Podatkowa nr 27 (1798) z dnia 6.04.2021
Agata Cieśla

Podatnicy są w związku małżeńskim od 10 lat. Żona prowadzi działalność gospodarczą (prywatny gabinet weterynaryjny), w której do końca 2019 r. korzystała z opodatkowania podatkiem liniowym. Na 2020 r. żona jako formę opodatkowania wybrała skalę podatkową. Z kolei mąż nieprowadzący działalności od lat jest zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego. Poprzednia forma opodatkowania żony powodowała, że małżonkowie składali odrębne zeznania podatkowe. W marcu tego roku, chcąc jak najszybciej złożyć zeznanie za 2020 r. małżonkowie rozliczyli się osobno: żona w PIT-36, a mąż w PIT-37. Obecnie jednak chcieliby - z uwagi na dochody męża przekraczające znacznie I próg podatkowy oraz niskie dochody żony za 2020 r. spowodowane pandemią - dokonać zmiany sposobu rozliczenia rocznego na wspólny PIT-36. Takie rozliczenie byłoby dla nich korzystniejsze. Czy mogą tego dokonać?

TAK. Zmiana sposobu rozliczenia za 2020 r. przez małżonków z zeznań indywidualnych na rozliczenie wspólne jest możliwa, pod warunkiem że małżonkowie spełniają wszystkie wymogi niezbędne do wspólnego opodatkowania dochodów. Wówczas mogą w analizowanym przypadku rozliczyć się wspólnie składając PIT-36 jako korektę zeznania.

Warunki niezbędne do tego, aby małżonkowie mogli skorzystać z rozliczenia podatku dochodowego we wspólnym zeznaniu rocznym w sposób preferencyjny, ustawodawca określił w art. 6 ust. 2-3a ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Ten sposób rozliczenia dotyczy tych małżonków mających w Polsce miejsce zamieszkania i w związku z tym podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu:

  • którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
  • przez cały rok podatkowy istniała między nimi wspólność majątkowa,
  • do żadnego z małżonków nie miały w roku, za który składane jest zeznanie, zastosowania przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych (z wyjątkiem, gdy dotyczy to przychodów z tzw. prywatnego najmu) lub ustawy o podatku tonażowym albo ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Małżonkowie spełniający łącznie wszystkie wymienione warunki, mają prawo do opodatkowania łącznie sumy swoich dochodów. Po złożeniu przez takich małżonków wniosku w omawianej kwestii wyrażonego w zeznaniu podatkowym (przez jednego lub oboje małżonków) podatek określa się na imię ich obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.

Wspólne opodatkowanie małżonków możliwe jest również w przypadku, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął je w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.