Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Strata na sprzedaży mieszkania a złożenie zeznania PIT-39

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Strata na sprzedaży mieszkania a złożenie zeznania PIT-39

Gazeta Podatkowa nr 19 (1790) z dnia 8.03.2021
Agata Cieśla

Na co dzień uzyskuję dochody z kontraktów menedżerskich. W związku z pandemią COVID-19 obie firmy, w których w 2020 r. byłem menedżerem, rozwiązały ze mną umowy: jedna już w kwietniu 2020 r., a druga w sierpniu 2020 r. Ponieważ straciłem źródło utrzymania, w celu regulowania swoich zobowiązań finansowych w październiku 2020 r. sprzedałem poniżej ceny zakupu kawalerkę nabytą w 2016 r. i wynajmowaną w ramach prywatnego najmu. Czy w tej sytuacji muszę złożyć zeznanie PIT-39 za 2020 r. i wykazać w nim tę sprzedaż?

TAK. Z uwagi na to, że w sytuacji opisanej w pytaniu doszło do odpłatnego zbycia poza działalnością gospodarczą lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, u Czytelnika powstał przychód podatkowy. Niezależnie od tego, że w wyniku tej transakcji Czytelnik poniósł stratę, zobowiązany jest tę sprzedaż rozliczyć w zeznaniu PIT-39.

Zasadniczo dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą jest opodatkowany. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o pdof wynosi 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30e ustawy o pdof). Z kolei podstawę obliczenia podatku stanowi nie przychód, ale dochód, który wyznacza różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanej nieruchomości.

Dochód ze sprzedaży prywatnego mieszkania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Okres, w którym podatnik w celu skorzystania z ulgi jest zobowiązany do wydatkowania środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, wynosi 3 lata. Z kolei z art. 21 ust. 25a ustawy o pdof wynika, że w ustawowym terminie 3 lat powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na omawiane cele zostały uwzględnione w ramach przedmiotowej ulgi.

W związku z tym, że Czytelnik nie uzyskał dochodu w wyniku sprzedaży kawalerki w 2020 r., nie ma do niego zastosowania omówione powyżej zwolnienie podatkowe, ale jednocześnie nie wystąpi u niego podatek do zapłaty. Nie oznacza to jednak, że jest on zwolniony ze złożenia zeznania PIT-39. W zeznaniu tym jest on zobowiązany wykazać stratę poniesioną w wyniku tej transakcji.


Darmowy program PIT Gofin 2020 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.