Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Adres podatnika w PIT za 2020 r.

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Adres podatnika w PIT za 2020 r.

Gazeta Podatkowa nr 13 (1784) z dnia 15.02.2021
Małgorzata Żujewska

W połowie 2020 r. przeprowadziłem się, w wyniku czego podlegam pod inny niż wcześniej urząd skarbowy. Pracodawca wystawił mi PIT-11 za 2020 r. z nowym adresem zamieszkania. Jednak nie zgłosiłem do tej pory zmiany adresu w urzędzie skarbowym. W którym urzędzie skarbowym powinienem złożyć PIT-37 za 2020 r.? Jaki adres mam podać w zeznaniu podatkowym?

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Podatnik podaje w zeznaniu podatkowym swój aktualny adres zamieszkania.

PIT-37 za 2020 r. składa się zasadniczo w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia 2020 r. Podatnicy, których zamieszkanie w kraju ustało przed końcem rozliczanego roku podatkowego, zeznanie podatkowe przekazują do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Miejsce zamieszkania nie musi być adresem zameldowania na pobyt stały lub czasowy.

Podatnik ma obowiązek zgłosić w urzędzie skarbowym zmianę miejsca zamieszkania niepokrywającego się z adresem zameldowania. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT mogą to zrobić na dwa sposoby. Przewiduje to art. 9 ust. 1d ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170). Pierwsza możliwość to podanie aktualnego adresu zamieszkania w deklaracji lub innym dokumencie składanym w związku z wypełnieniem obowiązku podatkowego, np. w rocznym zeznaniu podatkowym. Drugim sposobem jest złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na ZAP-3 (przez osoby, których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL) albo NIP-7 (w przypadku osób zobligowanych do posiadania NIP). W omawianym przypadku podatnik podaje w zeznaniu podatkowym swój aktualny adres zamieszkania, a skoro do tej pory nie zgłosił w urzędzie skarbowym zmiany adresu zamieszkania, zostanie to uznane za dokonanie w tym zakresie aktualizacji. Nie musi składać odrębnego zgłoszenia aktualizacyjnego, tj. w zależności od swojego statusu ewidencyjnego ZAP-3 albo NIP-7.

Przykład

Podatnik uzyskuje dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę. We wrześniu 2020 r. przeprowadził się - zmienił miejsce zamieszkania - z Kołobrzegu do Koszalina. Nie zgłosił jednak nowego adresu zamieszkania w urzędzie skarbowym. Podatnik złożył PIT-37 za 2020 r. w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania na 31 grudnia 2020 r., tj. w Urzędzie Skarbowym w Koszalinie. W zeznaniu podatkowym podał adres zamieszkania w Koszalinie.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.