Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Obowiązek złożenia PIT-28 przy zawieszonej działalności

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązek złożenia PIT-28 przy zawieszonej działalności

Gazeta Podatkowa nr 7 (1778) z dnia 25.01.2021
Agata Cieśla

Od wielu lat przychody z działalności gospodarczej opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. W okresie od stycznia do połowy marca 2020 r. nie osiągnąłem żadnych przychodów z tego źródła, a 16 marca z powodu pandemii zawiesiłem działalność i miałem ją zawieszoną aż do 31 grudnia 2020 r. W trakcie zawieszenia też nie osiągnąłem żadnych bieżących przychodów firmowych. Czy w tej sytuacji powinienem złożyć PIT-28 za 2020 r.?

TAK. Przedsiębiorca opłacający w prowadzonej działalności gospodarczej ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może zawiesić wykonywanie tej działalności na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wówczas zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku w terminach i na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 i ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.) za okres objęty zawieszeniem (art. 21 ust. 1d tej ustawy).

W trakcie zawieszenia działalności ryczałtowiec co prawda nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów, jednak nadal uprawniony jest do zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia oraz uzyskiwania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. W efekcie samo zawieszenie nie wyklucza osiągania przez ryczałtowca innych przychodów, ale ze względu na to zawieszenie nie są one opodatkowane na bieżąco.

W sytuacji gdy do wznowienia działalności dochodzi w ostatnim miesiącu roku podatkowego, w którym nastąpiło jej zawieszenie, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia w danym roku trzeba obliczyć i wpłacić w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (za 2020 r. do 1 marca 2021 r., gdyż 28 lutego przypada w niedzielę). W tym samym terminie ryczałt muszą wpłacić podatnicy rozliczający się kwartalnie, jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje u nich w ostatnim kwartale roku podatkowego.


Wskaźniki przydatne w sporządzaniu zeznań rocznych dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.


Żaden przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zwalnia ryczałtowców z obowiązku składania zeznań rocznych za okres zawieszenia. Stąd Czytelnik powinien złożyć PIT-28 za 2020 r. i ewentualnie wykazać w nim wszystkie przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, w tym uzyskanych w okresie zawieszenia - o ile takie osiągnął.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.