Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Rozliczenie nadpłaty ZUS u ryczałtowca

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie nadpłaty ZUS u ryczałtowca

Gazeta Podatkowa nr 105 (1771) z dnia 31.12.2020
Agata Cieśla

Działalność gospodarczą rozpocząłem w 2019 r. i wybrałem jako formę opodatkowania podatek liniowy. W 2020 r. korzystałem w niej z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W październiku br. ZUS na mój firmowy rachunek bankowy zwrócił nadpłacone za 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wiem, że w związku z tym powinienem ten zwrot rozliczyć w zeznaniu rocznym. Czy jednak powinienem skorygować PIT-36L za 2019 r., czy też wykazać go w PIT-28 za 2020 r.?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik otrzymany zwrot składek ubezpieczeniowych powinien ująć w zeznaniu podatkowym za 2020 r., czyli rok, w którym go otrzymał. Okres, za jaki wystąpiła nadpłata, nie ma tutaj znaczenia.

Przedsiębiorca opodatkowujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uprawniony jest do odliczania od przychodu składek na własne ubezpieczenia społeczne. Ma prawo odliczyć je od przychodu jednak wyłącznie wtedy, gdy zostały one przez niego zapłacone. Z kolei o zapłaconą składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne może pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy. W sytuacji gdy otrzymuje z ZUS zwrot nadpłaconych składek ubezpieczeniowych, zobowiązany jest wykazać jego wartość w rozliczeniu podatkowym, na co wskazuje art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.). Stanowi on, że jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od przychodu lub zryczałtowanego podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

W efekcie Czytelnik otrzymany zwrot składek na ubezpieczenia społeczne oraz zwróconą składkę zdrowotną powinien uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, które złoży za 2020 r. Na sposób dokonania tego rozliczenia nie ma wpływu to, że nadpłata składek dotyczy okresu, w którym był on opodatkowany podatkiem liniowym. W konsekwencji w PIT-28 za 2020 r. Czytelnik powiększy wykazany przychód z działalności gospodarczej o kwotę zwróconych mu składek na ubezpieczenia społeczne, a podatek zryczałtowany o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne uprzednio przez niego odliczonej od podatku liniowego.

Przykład

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym, uzyskując przychody opodatkowane według 3% stawki. W październiku 2020 r. przedsiębiorca ten otrzymał zwrot składek ubezpieczeniowych za 2019 r., w którym dochody firmowe opodatkowywał podatkiem liniowym. Zwrot składek na ubezpieczenia społeczne wyniósł 1.020 zł, a zwrot 9% składki zdrowotnej - 212 zł (7,75% podstawy jej wymiaru, które odliczył od podatku, to 182,56 zł). Składki te, opłacone od lutego do maja 2019 r., uwzględnione zostały przy obliczaniu zaliczki na pdof za miesiące, w których je zapłacono.

W tej sytuacji w PIT-28 za 2020 r. przedsiębiorca doliczy do przychodu opodatkowanego 3% stawką ryczałtu 1.020 zł, a do podatku 182,56 zł.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.