Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę

Gazeta Podatkowa nr 16 (1787) z dnia 25.02.2021
Agata Cieśla

W lipcu 2020 r. zainstalowałam na domu jednorodzinnym stanowiącym moją własność panele fotowoltaiczne, ponosząc na ten cel udokumentowane fakturą wydatki w kwocie 23.000 zł. Jednocześnie w listopadzie 2020 r. złożyłam wniosek o dotację na to przedsięwzięcie udzielaną w ramach programu "Mój prąd". Dotacja wyniesie 5.000 zł, jednak do chwili obecnej nie mam decyzji o jej przyznaniu, ale jeżeli będzie pozytywna, to najprawdopodobniej zostanie wypłacona w 2021 r. W jakiej wysokości w tej sytuacji powinnam wykazać w PIT-37 ulgę termomodernizacyjną? 

Prawo dokonywania od podstawy obliczenia podatku odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynika z art. 26h ust. 1, art. 30c ust. 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.) oraz art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.). Tym samym uprawnione do skorzystania z niej są osoby uzyskujące dochody opodatkowane według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym, jak również przychody opodatkowane tzw. ryczałtem ewidencjonowanym. Jednak prawo to przysługuje im wyłącznie w przypadku, gdy dokonują przewidzianego w przywołanych uregulowaniach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego są właścicielem lub współwłaścicielem. Ponadto objęte ulgą przedsięwzięcie termomodernizacyjne w takim budynku musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ustawa o pdof nie definiuje pojęcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, tylko w art. 5a pkt 18a wskazuje, że w celu ustalenia jego zakresu należy odwołać się do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2020 r. poz. 22 ze zm.). Przepis ten określa, że zakres pojęcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego obejmuje przedsięwzięcia, których przedmiotem jest m.in. całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Wysokość wydatków na tego typu zadanie inwestycyjne ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane VAT, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z kwotą tego podatku, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT.

Wydatki, których poniesienie daje podatnikom prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, wymienione zostały enumeratywnie w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2489). Wskazane w przywołanym rozporządzeniu wydatki nie podlegają jednak odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej w części, w jakiej m.in. zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej bądź zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W efekcie podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Odnosząc powyższe do sytuacji opisanej w pytaniu należy wskazać, że uczestniczka forum w PIT-37 za 2020 r. ma prawo odliczyć od uzyskanego w tym roku dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej całą kwotę wynikającą z faktury dokumentującej nabycie i montaż paneli fotowoltaicznych. Jeżeli natomiast w 2021 r. otrzyma opisaną przez siebie dotację, wówczas będzie zobowiązana w zeznaniu za ten rok podatkowy do doliczenia jej wartości do osiągniętego w tym okresie dochodu.


Wskaźniki przydatne w rozliczeniach rocznych PIT dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.

 

Przykład

Podatnik w 2020 r. z własnych środków przeprowadził przedsięwzięcie termomodernizacyjne polegające na instalacji paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym stanowiącym jego własność i dokonał za ten rok ich odliczenia w kwocie dokonanych wydatków. Wysokość poniesionych przez niego z tego tytułu wydatków udokumentowanych fakturą wyniosła 32.000 zł. Załóżmy, że w lipcu 2021 r. otrzyma dotację do poniesionych wydatków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Mój prąd" w wysokości 5.000 zł. Podatnik, rozliczając podatek dochodowy za 2021 r., będzie miał obowiązek dokonać doliczenia kwoty wydatków objętych dotacją, czyli 5.000 zł, do dochodu za ten rok podatkowy.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.