Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Dochody zagraniczne  »   Zagraniczne składki ubezpieczeniowe w zeznaniu
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zagraniczne składki ubezpieczeniowe w zeznaniu

Gazeta Podatkowa nr 23 (1794) z dnia 22.03.2021
Agata Cieśla

W 2020 r. przez 6 miesięcy pracowałam w Niemczech na umowę o pracę jako nauczyciel w szkole językowej, a przez pozostałą część roku w Polsce na zleceniach i umowach o dzieło jako tłumacz języka angielskiego i niemieckiego. Czy od krajowych dochodów i podatku, które rozliczę w rocznym PIT za 2020 r., mogę odliczyć opłacone w Niemczech w tym samym roku obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

NIE. Osoby fizyczne dochody opodatkowane według skali podatkowej zasadniczo pomniejszają o pobrane lub opłacone w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Dodatkowo ustawa o pdof daje im prawo odliczania od dochodu składek na obowiązkowe ubezpieczenia zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych. Jednak możliwość ta dotyczy jedynie składek opłaconych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej (art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o pdof). Natomiast od podatku osoba fizyczna ma prawo odliczyć składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (zarówno krajowe, jak i opłacone we wskazanych wyżej państwach), nie więcej jednak niż 7,75% podstawy wymiaru tych składek (art. 27b ustawy o pdof).

Również krąg podatników mogących skorzystać z omawianych odliczeń jest ograniczony. Nie ma bowiem prawa do ich zastosowania każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który osiąga dochody we wskazanych państwach i opłaca tam składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Obniżenia te są możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia kilku ustawowych warunków.

Odliczeniu od dochodu (przychodu) oraz podatku nie podlegają bowiem składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w innym niż Polska państwie, jeżeli podstawą ich wymiaru jest dochód zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Stąd składek zapłaconych w innym państwie na omawiane ubezpieczenia nie odliczą osoby, które zagraniczne dochody rozliczają przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Przy tej metodzie dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od opodatkowania. Dochód ten uwzględnia się jedynie przy ustalaniu podatku od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Spośród krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii metoda ta dotyczy dochodów osiągniętych w 2020 r. m.in. w Niemczech, a więc ma zastosowanie do dochodów Czytelniczki.

Omawiane składki odliczą tylko osoby rozliczające swoje dochody przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego. Przy tej metodzie dochód osiągnięty za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce. W odniesieniu do krajów UE, EOG i Szwajcarii metoda ta dotyczy dochodów osiągniętych m.in. w Holandii, Islandii, Słowenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Słowacji i na Litwie.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.