Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Prawo podatnika do kosztów autorskich a rzeczywiste koszty w zeznaniu ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo podatnika do kosztów autorskich a rzeczywiste koszty w zeznaniu rocznym

Gazeta Podatkowa nr 25 (1796) z dnia 29.03.2021
Agata Cieśla

Pracuję jako grafik zasadniczo zatrudniony na etacie. Jednak w 2020 r. wykonałem również kilka prac projektowych w oparciu o umowy o dzieło zrealizowane w ramach działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ wartość zamówień była duża, to przysługujące mi 50% tzw. autorskie koszty zastosowane przez zamawiających na etapie poboru zaliczek na pdof okazały się niższe niż wydatki faktycznie poniesione przeze mnie na ich wykonanie. Czy w rocznym PIT za 2020 r. mogę ująć jako koszty faktycznie poniesione wydatki na wykonanie dzieła, pomimo że przekraczają one ustawowy limit 85.528 zł?

50% koszty uzyskania przychodów, nazywane popularnie kosztami autorskimi, przysługują twórcom w stosunku do uzyskiwanych przez nich przychodów wskazanych m.in. w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o pdof z tytułów, o których mowa w ust. 9b tego przepisu. Z art. 22 ust. 9a ustawy o pdof wynika natomiast, że koszty te podlegają limitowaniu - w skali roku łącznie nie mogą one przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (tj. 85.528 zł).

Jednak uprawnieni do tych kosztów podatnicy w zeznaniu rocznym mogą uwzględnić faktyczne koszty uzyskania przychodów. Jest to możliwe pod warunkiem, że potrafią udowodnić, iż były one wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej (art. 22 ust. 10 ustawy o pdof). Prawo do zastosowania kosztów rzeczywistych zachowują również, gdy przekroczą one kwotę ustawowego limitu (art. 22 ust. 10a). Co ważne, przy ustalaniu ich wysokości twórcy mają prawo uwzględnić, oprócz poniesionych w roku podatkowym, także bezpośrednio związane z przychodami koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, jak również poniesione po jego zakończeniu, ale przed dniem złożenia zeznania, jednak nie później niż do upływu terminu do jego złożenia (art. 22 ust. 10 ustawy o pdof).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.