POLECAMY |
||
Moja żona z powodu pandemii w październiku 2020 r. utraciła pracę. W grudniu 2020 r., uwzględniając moją trudną sytuację finansową, pracodawca umorzył mi pozostałą do spłaty część pożyczki, której udzielił mi rok wcześniej. Wartość tego umorzenia wykazał w moim PIT-11 za 2020 r., chociaż nie doliczył go do grudniowego wynagrodzenia i wraz z nim nie zostało ono opodatkowane. Czy w tej sytuacji powinienem wykazać i opodatkować wartość umorzonej pożyczki w zeznaniu za 2020 r.?
TAK. Pożyczki, których zakłady pracy udzielają pracownikom, w chwili ich otrzymania na gruncie pdof są dla pracowników obojętne podatkowo - nie generują przychodu w podatku dochodowym. Inaczej jest jednak w przypadku ich umorzenia. Stają się one wtedy nieodpłatnym świadczeniem otrzymanym od pracodawcy. Takie nieodpłatne świadczenie po stronie pracownika powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Dla tego typu świadczenia ustawa o pdof nie przewiduje zwolnienia od pdof.
Z uregulowań zawartych w ustawie o pdof wynika, że wartość umorzonej w grudniu 2020 r. pożyczki pracodawca miał obowiązek doliczyć Czytelnikowi do pozostałych składników otrzymanego przez niego w tym miesiącu wynagrodzenia za pracę i od ich sumy obliczyć, a następnie pobrać zaliczkę na pdof. Samo wykazanie jej po zakończeniu roku w informacji PIT-11 nie jest wystarczające. Jednak bez względu na to, składając zeznanie podatkowe za 2020 r., Czytelnik powinien wykazać w nim wartość umorzonej pożyczki (w kwocie wynikającej z PIT-11 za 2020 r.) i jednocześnie wykazać w nim należny podatek dochodowy od łącznej kwoty dochodu opodatkowanego według skali podatkowej osiągniętego w tym okresie.
Wskaźniki przydatne w dokonywaniu rozliczeń rocznych PIT dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
|