POLECAMY |
||
W związku z ograniczeniami pandemicznymi dla prowadzących działalność gospodarczą i ponoszeniem coraz większych strat z końcem listopada br. zlikwidowałem działalność, w której korzystałem z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 3%. Czy i w jaki sposób powinienem w związku z tym opodatkować sprzedaż towarów, których nie udało się zbyć do dnia likwidacji? Czy jej wartość powinienem wykazać w zeznaniu PIT-28 za 2020 r., jeżeli uda mi się je sprzedać jeszcze w tym roku?
Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, i to zarówno opodatkowaną na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej i podatkiem liniowym), jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązani są na dzień jej likwidacji sporządzić wykaz pozostałych na ten dzień składników majątku firmowego, w tym towarów handlowych. Art. 24 ust. 3a ustawy o pdof wskazuje minimum danych, jakie należy umieścić w takim wykazie.
Sprzedaż po likwidacji firmy towarów handlowych objętych przedmiotowym wykazem przez byłego przedsiębiorcę, który w jej prowadzeniu korzystał z ryczałtu ewidencjonowanego, w okolicznościach wskazanych w ustawie o pdof może prowadzić do powstania przychodu z działalności gospodarczej. Z art. 14 ustawy o pdof, do którego odwołuje się art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905) wynika bowiem, że odpłatne zbycie składników firmowego majątku po likwidacji firmy generuje opodatkowany przychód z tego źródła, gdy do zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji dochodzi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce likwidacja działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a w związku z ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o pdof). Przychód ten Czytelnik powinien opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 3% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b i f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...), gdyż po zakończeniu działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym wszelkie przychody uzyskane z tytułów wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) podlegają opodatkowaniu na zasadach tam przewidzianych.
Podatnik, który w prowadzeniu działalności gospodarczej opłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, przychód wygenerowany w związku z odpłatnym zbyciem składnika majątku pozostałego na dzień likwidacji tej działalności powinien zasadniczo opodatkować już w trakcie roku, opłacając podatek należny w terminie wynikającym z art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), czyli od przychodu uzyskanego w danym miesiącu do 20. dnia następnego miesiąca, a gdyby do sprzedaży doszło w grudniu - to w terminie złożenia zeznania. Z kolei po zakończeniu roku przychody z polikwidacyjnej sprzedaży towarów należy wykazać w odpowiednich pozycjach dotyczących działalności gospodarczej zeznania podatkowego PIT-28 za rok podatkowy, w którym sprzedaż ta miała miejsce.
|