Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Sprzedaż majątku firmowego po likwidacji firmy na ryczałcie

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż majątku firmowego po likwidacji firmy na ryczałcie

Gazeta Podatkowa nr 97 (1763) z dnia 3.12.2020
Agata Cieśla

W związku z ograniczeniami pandemicznymi dla prowadzących działalność gospodarczą i ponoszeniem coraz większych strat z końcem listopada br. zlikwidowałem działalność, w której korzystałem z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 3%. Czy i w jaki sposób powinienem w związku z tym opodatkować sprzedaż towarów, których nie udało się zbyć do dnia likwidacji? Czy jej wartość powinienem wykazać w zeznaniu PIT-28 za 2020 r., jeżeli uda mi się je sprzedać jeszcze w tym roku?

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, i to zarówno opodatkowaną na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej i podatkiem liniowym), jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązani są na dzień jej likwidacji sporządzić wykaz pozostałych na ten dzień składników majątku firmowego, w tym towarów handlowych. Art. 24 ust. 3a ustawy o pdof wskazuje minimum danych, jakie należy umieścić w takim wykazie.

Sprzedaż po likwidacji firmy towarów handlowych objętych przedmiotowym wykazem przez byłego przedsiębiorcę, który w jej prowadzeniu korzystał z ryczałtu ewidencjonowanego, w okolicznościach wskazanych w ustawie o pdof może prowadzić do powstania przychodu z działalności gospodarczej. Z art. 14 ustawy o pdof, do którego odwołuje się art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905) wynika bowiem, że odpłatne zbycie składników firmowego majątku po likwidacji firmy generuje opodatkowany przychód z tego źródła, gdy do zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji dochodzi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce likwidacja działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a w związku z ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o pdof). Przychód ten Czytelnik powinien opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 3% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b i f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...), gdyż po zakończeniu działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym wszelkie przychody uzyskane z tytułów wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) podlegają opodatkowaniu na zasadach tam przewidzianych.

Podatnik, który w prowadzeniu działalności gospodarczej opłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, przychód wygenerowany w związku z odpłatnym zbyciem składnika majątku pozostałego na dzień likwidacji tej działalności powinien zasadniczo opodatkować już w trakcie roku, opłacając podatek należny w terminie wynikającym z art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), czyli od przychodu uzyskanego w danym miesiącu do 20. dnia następnego miesiąca, a gdyby do sprzedaży doszło w grudniu - to w terminie złożenia zeznania. Z kolei po zakończeniu roku przychody z polikwidacyjnej sprzedaży towarów należy wykazać w odpowiednich pozycjach dotyczących działalności gospodarczej zeznania podatkowego PIT-28 za rok podatkowy, w którym sprzedaż ta miała miejsce.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.