Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Modyfikacja kosztów uzyskania przychodów przypadających wspólnikowi spółki niebędącej ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Modyfikacja kosztów uzyskania przychodów przypadających wspólnikowi spółki niebędącej osobą prawną

Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (512) z dnia 20.04.2020

W 2019 r. podatnik będący wspólnikiem spółki jawnej opłacał składki na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Czy o wartość tych składek może zwiększyć wykazane w PIT/B koszty uzyskania przychodów przypadające mu stosownie do udziału w zysku spółki, a tym samym zwiększyć stratę poniesioną ze źródła przychodu?

Tak, wspólnik może zwiększyć koszty uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej spółki jawnej, przypadające mu proporcjonalnie do udziału w zysku spółki, o kwotę składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, opłaconych w związku z prowadzoną działalnością.

Spółka jawna osób fizycznych nie jest podatnikiem podatku dochodowego. To wspólnicy są podatnikami, którzy ustalają przypadające na nich przychody i koszty ich uzyskania z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę oraz rozliczają podatek dochodowy na wybranych zasadach, tj. według skali podatkowej lub podatku liniowego. Po zakończeniu roku podatkowego na potrzeby tego rozliczenia wspólnicy składają odpowiednio zeznanie na formularzu PIT-36 lub PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B. Każdy ze wspólników w sporządzanym przez siebie załączniku zamieszcza informacje dotyczące m.in. spółki (nazwa, NIP), procentowej wielkości posiadanego w niej udziału, a ponadto dane o przychodzie, kosztach uzyskania przychodu, dochodzie lub stracie spółki oraz przypadającym mu przychodzie, kosztach, dochodzie lub stracie.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. Darmowy program PIT 2019, z pomocą
którego podatnik może sporządzić
zeznanie za 2019 r., dostępny jest
w serwisie www.gofin.pl

Kwoty przypadające na każdego wspólnika oblicza się proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku. Zasada proporcjonalności, wynikająca z art. 8 ust. 1 i 2 updof, doznaje jednak ograniczeń w odniesieniu do niektórych wydatków.

Na podstawie odrębnych przepisów, osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym w formie spółki jawnej, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, a także mogą być obowiązane do opłacania za siebie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki, o których mowa nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, ponieważ jednak nie są to koszty spółki, lecz wspólników, przyjmuje się, że każdy z nich może tego rodzaju wydatki, sfinansowane z własnych środków, wykazać w rozliczeniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie powoduje, że koszty wspólników ustalone w PIT/B i przyjęte do ustalenia podstawy opodatkowania nie odzwierciedlają proporcji ich udziałów w spółce.

Należy dodać, że rozliczanie składek opłaconych przez wspólników spółki niebędącej osobą prawną (tu: spółki jawnej) poprzez zwiększenie w PIT/B kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce jest dopuszczalne, niezależnie od tego, czy działalność spółki zakończyła się uzyskaniem dochodu czy wykazaniem straty podatkowej. W tym drugim przypadku zwiększenie kosztów przez wspólnika o opłacone za siebie składki na własne ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy spowoduje, że w PIT/B, a w konsekwencji również w zeznaniu podatkowym, wykaże on wyższą stratę podatkową za dany rok poniesioną z działalności gospodarczej.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.