Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Kosztem podatkowym mogą być tylko właściwie udokumentowane nakłady ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kosztem podatkowym mogą być tylko właściwie udokumentowane nakłady na nieruchomość

Przegląd Podatku Dochodowego nr 10 (490) z dnia 20.05.2019

Podatnik w 2015 r. kupił lokal mieszkalny, który wymagał remontu. Prace remontowe wykonywał we własnym zakresie. Lokal miał służyć celom mieszkaniowym podatnika, więc nie gromadził faktur na zakup materiałów zużytych na potrzeby remontu. Ze względów osobistych sprzedał to mieszkanie w 2019 r. i będzie musiał złożyć zeznanie PIT-39. Czy jest możliwe, by na potrzeby rozliczenia podatkowego nakłady poniesione na lokal, ustalić na podstawie wartości rynkowej zużytych materiałów?

Nie. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć nakłady poniesione na mieszkanie, które są udokumentowane.

W sytuacji gdy podatnik, poza działalnością gospodarczą, zbywa lokal mieszkalny przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jego nabycie lub wybudowanie, powstaje u niego przychód (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof). Konieczne jest wówczas złożenie zeznania PIT-39. Opodatkowaniu nie podlega przychód, lecz dochód ze zbycia. W celu ustalenia dochodu do opodatkowania (lub na potrzeby zastosowania tzw. ulgi mieszkaniowej) uwzględnia się m.in. koszty uzyskania przychodu, których sposób ustalenia zależy od tego, czy zbywana nieruchomość była nabyta odpłatnie czy nieodpłatnie.

Z przedstawionych w pytaniu okoliczności wynika, że podatnik nabył mieszkanie odpłatnie, co oznacza, że koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tego lokalu powinien ustalić zgodnie z art. 22 ust. 6c updof. Z jego uregulowań wynika, że kosztami uzyskania przychodu są udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady zwiększające wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej posiadania. Wysokość nakładów ustala się na podstawie faktur oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e updof).

Tym samym podatnik nie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nakładów poniesionych na lokal, których nie dokumentują faktury.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.