Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Wspólne rozliczenie dla "młodych" małżeństw
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wspólne rozliczenie dla "młodych" małżeństw

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (554) z dnia 20.01.2022

Małżonkowie korzystający z preferencyjnego opodatkowania składają wspólne zeznanie podatkowe, w którym podatek ustalają w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów. Jednym z warunków dających możliwość łącznego opodatkowania dochodów przez małżonków, był wymóg pozostawania przez nich w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. W ramach Polskiego Ładu dokonano nowelizacji art. 6 ust. 2 updof. Obecnie daje on również prawo do wspólnego opodatkowania dochodów małżonkom, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku podatkowego, o ile podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego.

Znowelizowany przepis ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. Wynika tak z art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.), zwanej dalej ustawą nowelizującą. Tym samym podatnicy, którzy zawarli małżeństwo w trakcie 2021 r. i od dnia zawarcia związku małżeńskiego do końca 2021 r. istniała między nimi wspólność majątkowa, będą mogli rozliczyć się wspólnie na wniosek wyrażony w zeznaniu za 2021 r.

Zwróć uwagę!

Z preferencyjnego rozliczenia dochodów uzyskanych w 2021 r. mogą skorzystać małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

1) przez cały 2021 r. albo

2) od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia 2021 r. - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie 2021 r.

Z preferencyjnego rozliczenia dochodów skorzystać mogą także podatnicy, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego, a ich małżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego albo po upływie roku podatkowego przed złożenia zeznania podatkowego za ten rok. Mogą oni złożyć wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów z dochodami zmarłego małżonka, jeżeli istniała między nimi wspólność majątkowa. Tak wynika ze znowelizowanego art. 6a ust. 1 updof, który również ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. (art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej). Zatem prawo do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków mają podatnicy, którzy zawarli związek małżeński w trakcie 2021 r., a ich małżonkowie zmarli w trakcie 2021 r. albo w 2022 r. - przed złożeniem zeznania podatkowego za 2021 r., jeżeli w 2021 r. istniała między nimi wspólność majątkowa.

W obu omawianych przypadkach na możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dochodów ma wpływ stwierdzenie, że wobec żadnego z małżonków nie zachodzą okoliczności wskazane w znowelizowanej treści art. 6 ust. 8 updof (on także ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. - art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej). O warunku tym mowa w pkt 1.2 niniejszego opracowania.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.