Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Wspólne opodatkowanie  »   Rozliczenie podatkowe rodziców i dzieci - kiedy razem, a kiedy ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie podatkowe rodziców i dzieci - kiedy razem, a kiedy osobno?

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (509) z dnia 1.03.2020

Dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym mogą osiągać zarówno osoby pełnoletnie, jak też małoletnie dzieci. Osiąganie dochodów, a nie wiek osoby fizycznej, wpływa na uzyskanie statusu podatnika PIT. Przy czym osoby małoletnie nie są w pełni samodzielne pod względem prawnym (tzn. nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych). Z tego względu w przypadku osiągania dochodów przez małoletnie dzieci to na rodzicach (biologicznych i przysposabiających) ciąży obowiązek rozliczenia w imieniu małoletnich ich dochodów. Realizacja tego obowiązku polega na:

  • doliczeniu dochodu małoletniego do dochodu rodzica lub
     
  • opodatkowaniu dochodu na imię małoletniego.
2.1. Zeznanie rodzica doliczającego dochody dziecka

Na gruncie ustawy o PIT wprowadzono zasadę, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych należy doliczać do dochodów rodziców. Zobowiązanymi do jej stosowania są rodzice, pod warunkiem, że przysługuje im prawo poboru pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Co ważne, wymóg doliczenia nie dotyczy wszystkich dochodów. Doliczeniu nie podlegają dochody uzyskane przez małoletnie dzieci:

  • z pracy,
     
  • ze stypendiów oraz
     
  • z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.

Gdy rodzice (lub przynajmniej jeden z nich) są uprawnieni do poboru pożytków ze źródeł przychodów małoletniego dziecka, powinni zastosować zasadę doliczenia.

Wymóg doliczenia dochodu dziecka (dzieci), opodatkowanego według skali podatkowej, oznacza konieczność złożenia zeznania na formularzu PIT-36. Zeznanie to składa się wraz z załącznikiem PIT/M.

Przy czym gdy tylko jeden rodzic ma prawo pobierania pożytków od dochodów dziecka, m.in. w związku z wyłącznym wykonywaniem wobec niego władzy rodzicielskiej po rozwodzie lub w czasie separacji, wówczas to on łączy swoje dochody z całymi dochodami małoletniego dziecka.

Zwróć uwagę!

Każdy rodzic, który dolicza dochody dzieci małoletnich do swoich dochodów, musi sporządzić odrębnie załącznik PIT/M (bez względu na to czy rodzice rozliczają się wspólnie, czy osobno).

Jeżeli rodzice pozostający w związku małżeńskim podlegają odrębnemu opodatkowaniu, to dochody małoletnich dzieci doliczają po połowie do swoich dochodów. Wyjątek dotyczy rodziców, w stosunku do których orzeczono separację. Tak wynika z art. 7 ust. 2 updof.

Zwróć uwagę!

Rodzice doliczają do swoich dochodów wyłącznie dochody małoletniego dziecka. Jeżeli dziecko poniesie stratę, nie jest ona kompensowana z dochodami rodziców, nie zwiększa ich straty podatkowej ani też nie jest możliwe jej odliczenie przez rodziców w kolejnych latach podatkowych.


2.2. PIT dziecka małoletniego

Gdy małoletnie dzieci osiągają dochody:

  • z wymienionych wcześniej tytułów, jak: praca, stypendia, przedmioty oddane do użytku oraz
     
  • z innych tytułów - gdy rodzice nie mają prawa do pobierania pożytku ze źródeł przychodów dzieci,

wówczas powstaje wymóg sporządzenia zeznania na imię i nazwisko dziecka. Przy czym takie zeznanie musi być podpisane przez jego rodzica.

Przykład

Podatniczka jako samotna matka w 2019 r. wykonywała władzę rodzicielską wobec 17-letniego dziecka. W tym samym roku dziecko uzyskało dochód z pracy w wysokości 4.500 zł. Ponieważ dochodów dziecka z pracy nie dolicza się do dochodów rodzica, podatniczka musi sporządzić odrębne zeznanie podatkowe na imię i nazwisko dziecka, w którym rozliczy jego dochody. Jednocześnie jako przedstawiciel ustawowy reprezentujący interesy małoletniego dziecka musi podpisać za niego to zeznanie.


2.3. Dochody dziecka w roku uzyskania pełnoletności

Szczególny przypadek stanowi sytuacja, gdy w trakcie roku podatkowego dzieci kończą 18 rok życia, a tym samym uzyskają pełnoletność i prawo samodzielnego rozliczania osiąganych dochodów. Sposób rozliczenia dochodów osiągniętych za ten rok podatkowy zależy od tego, czy podlegają one doliczeniu do dochodów rodziców.

Zwróć uwagę!

Z broszury Ministerstwa Finansów pt. "Opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci" (dostępnej na stronie sip.mf.gov.pl, dokument nr 184778/K) wynika, że jeżeli obowiązuje wymóg doliczenia dochodu małoletnich dzieci do dochodów rodziców, to należy zastosować następujące rozwiązanie:

  • rodzice muszą doliczyć do swojego dochodu dochód uzyskany przez dziecko za okres do czasu osiągnięcia pełnoletności,
     
  • dziecko powinno w zeznaniu sporządzonym w swoim imieniu wykazać do opodatkowania dochód uzyskany po osiągnięciu pełnoletności.

Gdyby jednak dziecko w roku uzyskania pełnoletności osiągało dochody niepodlegające doliczeniu do dochodów rodziców, to - w naszej ocenie - całość tych dochodów powinna zostać przez nie rozliczona w jednym zeznaniu sporządzonym we własnym imieniu.

Przykład

W 2019 r. syn podatniczki ukończył 18 rok życia. W trakcie roku podatkowego osiągał on dochody z pracy, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodzica. W tym przypadku powinien on złożyć zeznanie sporządzone we własnym imieniu i opodatkować w nim cały dochód uzyskany z pracy uzyskany w 2019 r.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.