Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Wspólne opodatkowanie  »   Rozliczenie dochodów przez wdowca

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie dochodów przez wdowca

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (508) z dnia 20.02.2020

W związku ze śmiercią współmałżonka podatnik przez część 2019 r. samotnie wychowywał uczące się dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia. Czy może on rozliczyć swoje dochody wraz z dochodami zmarłego współmałżonka i jednocześnie skorzystać z rozliczenia jako samotny rodzic?

Nie, obu wskazanych sposobów opodatkowania nie można łączyć.

Rozliczenie ze zmarłym współmałżonkiem

Każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów. Zasada ta ma zastosowanie również do małżonków, co wprost wynika z art. 6 ust. 1 updof. Od tej zasady są jednak wyjątki. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim mogą w określonych przypadkach złożyć zeznanie podatkowe zawierające wspólny wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów. Z uprawnienia tego mogą również korzystać podatnicy, których małżonek zmarł, jeżeli między małżonkami istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa.

Zasady i warunki rozliczenia dochodów małżonków, z których jeden zmarł, określają regulacje zawarte w art. 6a updof. Wynika z nich, że rozliczenie dochodów podatnika (wdowca) wspólnie z dochodami zmarłego małżonka, jest możliwe gdy:

  • podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, lub
     
  • podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego współmałżonek zmarł po upływie roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego.

Na wniosek zawarty w zeznaniu, wdowiec opodatkowuje łącznie sumę swoich dochodów i dochodów współmałżonka, uprzednio odrębnie pomniejszonych o odliczenia, które przysługują jemu oraz jego zmarłemu współmałżonkowi. Z kolei podatek oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego według skali podatkowej od połowy tych łącznych dochodów.

Wspólnemu rozliczeniu dochodów nie stoi na przeszkodzie, że wdowiec bądź jego zmarły współmałżonek w roku podatkowym:

  • nie uzyskał przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub
     
  • osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Możliwość skorzystania przez wdowca z preferencyjnego sposobu rozliczenia wyklucza wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 6 ust. 8 updof, czyli gdy w roku podatkowym do któregokolwiek z małżonków miały zastosowanie przepisy:

  • o podatku liniowym (art. 30c updof),
     
  • ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie ryczałtem przychodów z prywatnego najmu - art. 6 ust. 9 updof),
     
  • ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub
     
  • ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Rozliczenie samotnego rodzica

W przypadku gdy dochodzi do śmierci jednego z małżonków, którzy wychowywali wspólne dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 updof, drugi z rodziców może uzyskać status osoby samotnie wychowującej dziecko w rozumieniu wskazanego przepisu. Jako samotny rodzic, taki podatnik w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym zmarł jego współmałżonek, może skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania polegającego na tym, że podatek określa on w podwójnej wysokości podatku obliczonego według skali podatkowej od połowy swoich dochodów (powiększonych ewentualnie o dochody dziecka małoletniego na zasadach z art. 7 updof).

Samotny rodzic może zastosować ten sposób rozliczenia, pod warunkiem, że:

  • wyrazi wniosek o zastosowanie tego sposobu rozliczenia w zeznaniu podatkowym,
     
  • w stosunku do podatnika oraz do jego dziecka nie zachodzą okoliczności określone w art. 6 ust. 8 updof, a więc gdy nie podlegali wskazanym tam przepisom.

Z okoliczności opisanych w pytaniu wynika, że małżonek podatnika zmarł w trakcie roku. W rezultacie przez część roku podatkowego podatnik, jako samotny rodzic (tu: wdowiec), miał na wychowaniu uczące się dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia. W tych okolicznościach podatnik, co do zasady, może za dany rok podatkowy rozliczyć dochody na preferencyjnych zasadach. Musi jednak zdecydować, czy będzie to rozliczenie przewidziane dla wdowca czy dla samotnego rodzica. Obu preferencji nie można bowiem łączyć. Stanowi o tym wprost art. 6a ust. 2 pkt 3 updof.

Decydując się na określony sposób opodatkowania, podatnik musi wziąć pod uwagę, czy spełnia wszystkie przesłanki do jego zastosowania. Gdyby zatem nie mógł rozliczyć się np. ze zmarłym małżonkiem, to może wybrać drugi sposób rozliczenia, czyli jako samotny rodzic.

Warto zauważyć, że gdyby podatnik błędnie zastosował jedną z omówionych preferencji, ale spełnia warunki do drugiej, będzie mógł ją zastosować poprzez korektę zeznania. Od 2018 r. nie obowiązuje bowiem zastrzeżenie, że wniosek o ich zastosowanie musi być wyrażony w zeznaniu podatkowym złożonym w terminie określonym na jego złożenie, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.