Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Dochody zagraniczne  »   Praca zdalna na rzecz zagranicznej firmy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Praca zdalna na rzecz zagranicznej firmy

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (557) z dnia 1.03.2022

Podatnik w 2021 r. zawarł umowę o pracę z firmą mającą siedzibę w Niemczech, która nie ma w Polsce przedstawicielstwa ani oddziału. Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, gdyż tu posiada ośrodek interesów życiowych. Zgodnie z umową miejsce jego pracy jest w Berlinie. W związku z pandemią koronawirusa, pracodawca skierował go do pracy zdalnej w miejscu stałego zamieszkania (do Polski). Miesięczne wynagrodzenie było opodatkowane w Niemczech. Czy podatnik powinien wykazać to wynagrodzenie w PIT-36?

Jeśli podatnik nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych w Polsce według skali podatkowej, nie chce korzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego i posiada potwierdzony przez pracodawcę wykaz dni pracy zdalnej, to nie powinien uwzględniać tego wynagrodzenia w PIT-36 i załączniku PIT/ZG.

Skoro w rozpatrywanej sytuacji pracownik jest polskim rezydentem podatkowym, to stosownie do art. 15 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), wynagrodzenie otrzymywane przez niego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski powinno podlegać opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Przy czym Polska i Niemcy w listopadzie 2020 r. zawarły wzajemne porozumienie w zakresie stosowania m.in. tego przepisu. Otóż strony porozumienia przyjęły, że w sposób szczególny będą traktowani pracownicy transgraniczni, którzy w związku z COVID-19 zostali skierowani przez pracodawcę do pracy zdalnej, wykonywanej z domu w kraju rezydencji. Porozumienie wprowadziło fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 umowy. Na jego podstawie pracę wykonywaną w państwie rezydencji przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę, gdyby nie podjęto działań antykryzysowych, pod warunkiem, że posiada on potwierdzony przez pracodawcę wykaz dni pracy zdalnej, która była spowodowana wyłącznie przez środki podjęte ze względu na pandemię koronawirusa. W takiej sytuacji dochody pracownika z pracy zdalnej są opodatkowane w Niemczech.

Rozwiązanie to dotyczy wyłącznie pracowników transgranicznych, którzy z powodu pandemii koronawirusa zostali skierowani przez pracodawcę do pracy zdalnej, tj. wykonywanej z domu w kraju rezydencji. Natomiast nie ma zastosowania do:

  • pracowników świadczących pracę zdalną z państwa rezydencji lub państwa trzeciego, która i tak byłaby świadczona w ten sposób niezależnie od kryzysu związanego z pandemią, oraz
  • tych pracowników, którzy z uwagi na zapisy umowy o pracę są zobowiązani do świadczenia pracy zdalnej z państwa rezydencji.

Porozumienie weszło w życie w listopadzie 2020 r. i ma moc wstecznie obowiązującą, począwszy od 11 marca 2020 r. Zostało wprawdzie zawarte na czas określony do dnia 31 grudnia 2020 r., jednakże ulega automatycznemu przedłużeniu o kolejne miesiące, chyba że zostanie wypowiedziane przez którekolwiek z państw.

Do dochodów uzyskanych przez podatnika z pracy najemnej wykonywanej w Niemczech będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją (art. 24 ust. 2 lit. a umowy). Metoda ta polega na tym, że dochód uzyskany ze źródeł położonych za granicą wyłącza się z podstawy opodatkowania w Polsce. Brany jest on jednak pod uwagę przy ustalaniu podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce. Do tego dochodu stosuje się wówczas stawkę podatku właściwą dla kwoty łącznego dochodu podatnika, tj. dochodu osiągniętego zarówno w kraju, jak i za granicą. Wynika tak z art. 27 ust. 8 updof. W przypadku tej metody podatnik składa zeznanie PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG, jeżeli:

  • osiągnie inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej,
  • będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, tzn. złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem lub opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Uzupełniająco dodajmy, że przedstawionego wyjaśnienia nie można odnosić do sytuacji wszystkich polskich rezydentów podatkowych, którzy w czasie pandemii wykonują pracę zdalną dla zagranicznych pracodawców. Polska nie podpisała bowiem z innymi państwami, oprócz Niemiec, szczególnych porozumień dotyczących opodatkowania dochodów osób wykonujących z powodu pandemii pracę zdalną w kraju zamieszkania. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania uzależniają miejsce opodatkowania od kraju, w którym praca jest faktycznie wykonywana. Wobec tego, co do zasady, dochody osoby fizycznej z tytułu wykonywania pracy zdalnej w Polsce, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce i nie znajdzie tu zastosowania metoda unikania podwójnego opodatkowania. Dochody te w zeznaniu podatkowym (PIT-36) łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według zasad określonych w art. 27 ust. 1 updof i nie wykazuje się ich w załączniku PIT/ZG. Ponadto na osobach fizycznych osiągających dochody ze stosunku pracy z zagranicy ciąży obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek z tego tytułu (art. 44 ust. 1a pkt 1 updof).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.