Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Dochody zagraniczne  »   Roczne rozliczenie podatku od dochodów osiągniętych z pracy za granicą
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Roczne rozliczenie podatku od dochodów osiągniętych z pracy za granicą

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (554) z dnia 20.01.2022

Małżonkowie o polskim obywatelstwie kilkanaście lat temu wyjechali z Polski do Wielkiej Brytanii. Tam oboje przenieśli ośrodek interesów życiowych, pracowali i rozliczali się z podatku dochodowego (jako rezydenci podatkowi). W tych latach przyjeżdżali do Polski tylko okazjonalnie. Mąż wrócił do Polski 31 lipca 2021 r. i od 1 października 2021 r. podjął pracę w Polsce, na podstawie umowy o pracę. Od powrotu do Polski osiągnął dochody tylko w Polsce, z umowy o pracę. Natomiast żona pozostała w Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuuje pracę u angielskiego pracodawcy. Czy w polskim zeznaniu podatkowym za 2021 r. mąż powinien również rozliczyć dochody, które uzyskał w 2021 r. w Wielkiej Brytanii? Czy ma prawo rozliczyć się wspólnie z małżonką?

W składanym w Polsce zeznaniu podatkowym za 2021 r. podatnik nie powinien rozliczać dochodów, które osiągnął od 1 stycznia do 31 lipca 2021 r. w Wielkiej Brytanii, tj. przed zmianą rezydencji. Podatnik nie może rozliczyć się wspólnie z małżonką.

1. Zakres obowiązku podatkowego

Zakres obowiązku podatkowego w Polsce zależy od miejsca rezydencji podatkowej danej osoby. Jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (art. 3 ust. 1 updof).

Natomiast jeżeli osoba fizyczna nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, to podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2a updof).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę, która:

  • posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a updof).

Dla uznania, że dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, wystarczy spełnienie tylko jednej z wymienionych przesłanek.

Z pytania wynika, że podatnik z dniem 1 sierpnia 2021 r. przeniósł ośrodek interesów życiowych do Polski, a tym samym w trakcie roku nastąpiła zmiana jego rezydencji podatkowej. W takiej sytuacji podatnik:

  • od 1 stycznia do 31 lipca 2021 r. nie posiadał miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i podlegał w naszym kraju ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które ewentualnie osiągnął na terytorium Polski; wobec tego w składanym w Polsce zeznaniu podatkowym za 2021 r. nie powinien rozliczać dochodów, które osiągnął w Wielkiej Brytanii przed zmianą rezydencji (od 1 stycznia do 31 lipca 2021 r.),
  • od 1 sierpnia 2021 r. rozlicza się w Polsce na zasadzie nieograniczonego obowiązku podatkowego, a zatem w składanym w Polsce zeznaniu podatkowym za 2021 r. powinien rozliczyć całość dochodów, które osiągnął od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 r. w Polsce (w tym okresie nie miał dochodów zagranicznych).

W opisanej sytuacji podatnik powinien złożyć PIT-37, gdzie rozliczy się z dochodów, które osiągnął od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 r. w Polsce.


2. Wspólne rozliczenie małżonków

Zastosowanie wspólnego opodatkowania małżonków jest dopuszczalne, w przypadku gdy jeden z nich lub oboje nie mają miejsca zamieszkania w Polsce i podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tzn. tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski). Dotyczy to małżonków, gdy:

a) oboje mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii,

b) jeden z nich jest polskim rezydentem, a drugi jest rezydentem innego niż Polska państwa, o którym mowa w wcześniej,

- jeżeli osiągnęli oni podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez nich w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 3a updof).

Muszą przy tym być spełnione pozostałe przesłanki określone w art. 6 ust. 2 updof wymagane do wspólnego rozliczenia małżonków.

Preferencyjny sposób opodatkowania małżonków ma zastosowanie, o ile istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 12 updof).

Na żądanie organów podatkowych podatnicy są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym (art. 6 ust. 13 updof).

Wielka Brytania formalnie wystąpiła z Unii Europejskiej 1 lutego 2020 r. Wystąpienie nie miało jednak skutku natychmiastowego, ponieważ w okresie do końca 2020 r. obowiązywał okres przejściowy, który utrzymywał dotychczasowy stan prawny pomiędzy krajami UE a Wielką Brytanią. W okresie tym należało stosować te przepisy ustawy o PIT, które mówią o relacjach z UE, np. dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków (art. 6 ust. 3a updof). Okres przejściowy zakończył się 31 grudnia 2020 r. Tak więc od początku 2021 r. Wielka Brytania nie jest już uważana za kraj członkowski UE, zatem ma status tzw. kraju trzeciego, czyli państwa, które nie należy do UE. Nie jest też członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W omawianym przypadku jeden z małżonków jest polskim rezydentem, a drugi jest rezydentem Wielkiej Brytanii. W tej sytuacji małżonkowie nie mogą za 2021 r. być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.