Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Dochody zagraniczne  »   Opodatkowanie zagranicznej renty
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opodatkowanie zagranicznej renty

Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (550) z dnia 20.11.2021

Osoba, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, po śmierci męża otrzymuje rentę wdowią (Witwenrente) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech. Czy renta ta podlega opodatkowaniu w Polsce i należy ją wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym?

Jeżeli renta wdowia, którą otrzymuje osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, stanowi świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech - to zgodnie z polsko-niemiecką umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech. W takiej sytuacji renty nie należy wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym.

Osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega w naszym kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (art. 3 ust. 1 updof).

Dochody (przychody) uzyskane ze źródła położonego za granicą przez osobę fizyczną, która jest polskim rezydentem podatkowym - co do zasady - podlegają rozliczeniu w naszym kraju, zgodnie z polskimi przepisami o podatku dochodowym oraz postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.

W rozpatrywanej sytuacji ma zastosowanie polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), zwana dalej umową.

W myśl art. 18 ust. 1 umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tu: w Polsce) z drugiego państwa (z Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym państwie, czyli w Polsce. Natomiast na podstawie art. 18 ust. 2 umowy - bez względu na postanowienia przytoczonego wcześniej ustępu 1 tego artykułu - płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie (tu: w Polsce) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego umawiającego się państwa (z Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, czyli w Niemczech.

Jeżeli zatem, w sytuacji przedstawionej w pytaniu renta wdowia, którą otrzymuje osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, stanowi świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech - to stosownie do art. 18 ust. 2 umowy, podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech. W konsekwencji świadczenie to nie podlega opodatkowaniu w Polsce i nie należy go wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez
organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Taki pogląd prezentują również organy podatkowe (np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach w indywidualnych z 17 września 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.693.2021.2.KF, z 5 stycznia 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.718.2020.1.ES i z 17 sierpnia 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.449.2020.2.MM).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.