POLECAMY |
||
Osoba w wieku do 26. roku życia, zamieszkała w Polsce, uzyskała w 2019 r. (w okresie od sierpnia do grudnia 2019 r.) dochody ze stosunku pracy za granicą oraz przychody z pracy w Polsce w łącznej wysokości nieprzekraczającej 35.636,67 zł. Przychody z pracy w Polsce uzyskała również w okresie sprzed 1 sierpnia 2019 r. Czy osoba ta musi złożyć zeznanie PIT-36 (z załącznikiem PIT/ZG), jeśli jej przychody uzyskane od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. objęte są ulgą dla młodych? Czy może rozliczyć się na druku PIT-37?
Osoba, o której mowa w pytaniu, powinna złożyć zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. |
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PDOF, osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
W sytuacji, gdy osoba taka uzyskuje dochody za granicą, to dochody te, co do zasady, rozlicza w naszym kraju, z zastosowaniem postanowień właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z danym państwem. W zależności od danej umowy wyróżnia się w nich dwie metody unikania podwójnego opodatkowania, tj.:
Przy metodzie wyłączenia z progresją dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na wysokość podatku obliczanego od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (zagraniczne dochody trzeba bowiem uwzględnić przy ustalaniu stopy procentowej, według której jest obliczany podatek należny od dochodu uzyskanego w Polsce). Zasadę tę stosuje się w przypadku, gdy podatnik, oprócz dochodów zagranicznych, zwolnionych z opodatkowania w Polsce, osiągnął również inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej (np. z umowy o pracę, zlecenia).
![]() |
Treści umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Z kolei przy metodzie proporcjonalnego odliczenia dochody uzyskane za granicą podlegają opodatkowaniu w Polsce, z tym że podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku należnego obliczonego od całości dochodów (krajowych i zagranicznych). Odliczenie to jest jednak możliwe do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.
Osoby rozliczające dochody metodą proporcjonalnego odliczenia mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, co oznacza, że mogą odliczyć od podatku należnego różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją.
W przypadku, gdy osoba uzyskała dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy stosować metodę proporcjonalnego odliczenia.
Stosownie do art. 21 ust. 39 ustawy o PDOF, przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 tej ustawy (tj. w ramach ulgi dla młodych), nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ministerstwo Finansów w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 3 grudnia 2019 r., odnosząc się do problemu, w jaki sposób rozliczyć dochody osoby młodej (w wieku do ukończenia 26. roku życia) w sytuacji uzyskania przez nią dochodów w Polsce oraz za granicą wyjaśniło, że w przypadku uzyskania zagranicznych dochodów, które są rozliczane:
![]() |
Pisaliśmy na ten temat w Biuletynie Informacyjnym nr 1 z 1.01.2020 r. na str. 7-8 |
Jak wynika z powyższego, dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, korzystają w Polsce ze zwolnienia z opodatkowania. Jeżeli oprócz takich dochodów osoba nie uzyskała w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, to nie ma ona obowiązku złożenia w Polsce zeznania podatkowego za ten rok (tak byłoby również w sytuacji, gdyby oprócz zagranicznych dochodów, zwolnionych w Polsce z opodatkowania, osoba ta uzyskała w naszym kraju wyłącznie przychody zwolnione z PIT w ramach ulgi dla młodych, od których płatnik nie pobrał zaliczki na podatek). W sytuacji jednak, gdy oprócz dochodów zagranicznych, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, osoba uzyskała również dochody podlegające w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych (np. z umowy o pracę, zlecenia), powinna ona złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 (wraz z załącznikiem PIT/ZG).
Z kolei zagraniczne dochody z pracy, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, podlegają rozliczeniu w zeznaniu PIT-36 (wraz z załącznikiem PIT/ZG) niezależnie od tego, czy oprócz ww. dochodów osoba uzyskała w Polsce jakiekolwiek dochody.
Z pytania wynika, że osoba w wieku do ukończenia 26. roku życia, w 2019 r. osiągnęła zarówno krajowe, jak i zagraniczne przychody ze stosunku pracy. Naszym zdaniem, niezależnie od tego, która z ww. metod podwójnego opodatkowania ma zastosowanie w omawianej sytuacji, tj. wyłączenia z progresją czy proporcjonalnego odliczenia (w pytaniu nie wskazano bowiem, w jakim obcym państwie osiągnięto dochody), osoba ta powinna złożyć w Polsce zeznanie PIT-36 i załączyć do niego informację PIT/ZG.
|