Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Dochody zagraniczne  »   Zwolnienie od podatku części przychodu uzyskanego z pracy za granicą

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwolnienie od podatku części przychodu uzyskanego z pracy za granicą

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (508) z dnia 20.02.2020

Osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania w Polsce, od czerwca 2019 r. przebywała czasowo w Holandii. W lipcu 2019 r. zatrudniła się w tamtejszej firmie. Czy w celu wyliczenia kwoty przychodu zwolnionego od podatku należy uwzględnić okres, w którym ta osoba przebywała w Holandii, ale nie była jeszcze zatrudniona?

Okresu, w którym wspomniana osoba przebywała w Holandii bez pozostawania w stosunku pracy, nie można zaliczać do dni pobytu pracownika przebywającego czasowo za granicą, za które przysługuje zwolnienie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Zwolnienie wynikające z tego przepisu przysługuje bowiem za każdy dzień przebywania w stosunku pracy w związku z wykonywaniem pracy za granicą.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, przychody uzyskane za granicą ze stosunku pracy (stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy) należy pomniejszyć - za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (stosunku pokrewnym) - o kwotę stanowiącą równowartość 30% diety przysługującej pracownikowi sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Wysokość diety za dobę zagranicznej podróży służbowej w poszczególnych państwach określił Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).

Dla celów wyliczenia kwoty omawianego zwolnienia należy brać pod uwagę dni, w których podatnik:

  • przebywał za granicą oraz
     
  • pozostawał w stosunku pracy (stosunku pokrewnym).

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, przysługuje za każdy dzień przebywania w stosunku pracy w związku z pracą za granicą. Do dni pobytu za granicą wlicza się więc soboty, niedziele, święta oraz dni płatnego urlopu wypoczynkowego, odbywanych w trakcie czasowego pobytu za granicą, pod warunkiem, że w tym czasie pracownik pozostawał w stosunku pracy i przebywał za granicą oraz dni przyjazdu do państwa gdzie wykonywana jest praca oraz wyjazdu z tego państwa. Dieta nie przysługuje natomiast za te dni pobytu za granicą, w których osoba fizyczna np. jest na urlopie bezpłatnym (z uwagi na fakt, że nie jest spełniony warunek mówiący o uzyskiwaniu przychodów ze stosunku pracy).

Dodajmy, że w myśl art. 21 ust. 15 updof, omawiane zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do wynagrodzenia:

  • pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
     
  • pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lub 83a updof,
     
  • uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej,
     
  • pracownika otrzymującego przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof.
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.