POLECAMY |
||
Jeśli podatnik najpierw odliczył od podatku płaconego w Polsce podatek uiszczony za granicą, a potem uzyskał jego zwrot, musi dokonać doliczenia tego podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zwrócono mu podatek. Nie jest możliwe złożenie korekty uprzednio złożonego zeznania (z uwzględnieniem zwróconego podatku) w związku z otrzymanym zwrotem podatku z zagranicy i ponowne skorzystanie z tzw. ulgi abolicyjnej. |
Tak wynika z wyroku NSA z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2417/16.
Podatnik wskazał, że w Polsce posiada centrum interesów osobistych i zgodnie z art. 3 ust. 1a updof jego miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W 2013 r. był zatrudniony na umowę o pracę w firmie holenderskiej. Rozliczenia rocznego dokonał na druku PIT-36 i załączniku PIT/ZG z zastosowaniem postanowień konwencji zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120). Na skutek dokonania rozliczenia z holenderskim urzędem otrzymał w 2014 r. zwrot podatku dochodowego zapłaconego w Holandii.
Podatnik zapytał organ podatkowy, czy może skorygować zeznanie za 2013 r. w ten sposób, że wykaże kwotę podatku dochodowego zapłaconego w Holandii po uwzględnieniu otrzymanego w 2014 r. zwrotu podatku z Holandii, a następnie skorzysta z ulgi abolicyjnej?
W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał, że wnioskodawcy nie przysługuje prawo do korekty zeznania podatkowego za rok 2013, a WSA oraz NSA jednomyślnie uznały, że organ interpretacyjny dokonał prawidłowej wykładni przepisów prawa.
NSA wyjaśnił, że podatnik uzyskujący dochody z pracy za granicą w państwie, z którym zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje - w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania - tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego (Holandia), powinien dokonać obliczenia rocznego podatku z uwzględnieniem art. 27 ust. 9 updof. Z przepisu tego wynika, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Następnie od tak obliczonego podatku podatnik ma prawo odliczyć ulgę abolicyjną, o której mowa w art. 27g updof. Ulga abolicyjna polega na tym, że podatnicy osiągający - z określonych źródeł (tytułów) położonych za granicą - dochody rozliczane w Polsce metodą proporcjonalnego odliczenia, mogą pomniejszyć podatek wykazany w zeznaniu o kwotę różnicy między podatkiem wyliczonym według wspomnianej metody a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją.
Odnosząc się do możliwości skorygowania zeznania za 2013 r., NSA zauważył, że w związku ze zwrotem w 2014 r. podatku uiszczonego za granicą - podatek został zapłacony w kwocie niższej niż została odliczona. Taką sytuację reguluje art. 45 ust. 3a updof. Zgodnie z jego treścią, jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Przepis ten wprost wskazuje, że w roku podatkowym, w którym nastąpił zwrot podatku uprzednio odliczonego, podatnik ma obowiązek doliczyć zwróconą kwotę podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym ten zwrot nastąpił. Zatem podatnik nie ma możliwości skorygowania uprzednio złożonego zeznania z powodu otrzymania zwrotu podatku z zagranicy.
|