Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Komputer jako wydatek na cele rehabilitacyjne
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Komputer jako wydatek na cele rehabilitacyjne

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (559) z dnia 1.04.2022

Podatniczka ma na utrzymaniu małoletnią córkę, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Kupiła komputer, który umożliwia naukę w trybie zdalnym oraz pozwala na komunikację ze światem, przez co służy rehabilitacji społecznej dziecka. Czy ten wydatek uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej?

Aby odliczyć wydatek na zakup komputera w ramach ulgi rehabilitacyjnej, trzeba wykazać, że urządzenie ma właściwości indywidualne i jest dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Podatnik mający na utrzymaniu małoletnie niepełnosprawne dziecko, może od dochodu odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Do podlegających odliczeniu kwalifikują się m.in. wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463 ze zm.), z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3 updof). Z przywołanych uregulowań wynika, że aby wydatki na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi można było uznać za wydatki objęte odliczeniem w ramach ulgi rehabilitacji, muszą posiadać indywidualne właściwości. Ich oceny należy dokonywać, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności. Tak więc podatniczka będzie mogła odliczyć od dochodu cały udokumentowany wydatek na zakup komputera, o ile może wykazać, że jest on dostosowany do potrzeb niepełnosprawnego dziecka i pozwala na jego rehabilitację oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2020 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.645.2019.1.JM potwierdził możliwość odliczenia wydatku na zakup komputera wyposażonego w specjalnie wbudowany w nim program umożliwiający osobie niepełnosprawnej współpracę z komputerem, a ponadto posiadającego klawiaturę z większymi przyciskami dla osoby niepełnosprawnej z powodu uszkodzenia wzroku. Z kolei w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2022 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.1083.2021.4.MN odmówił podatnikowi możliwości odliczenia wydatku na komputer, który nie był dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka głuchoniemego.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.