Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Ulga termomodernizacyjna tylko dla właściciela (współwłaściciela) budynku mieszkalnego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga termomodernizacyjna tylko dla właściciela (współwłaściciela) budynku mieszkalnego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (547) z dnia 1.10.2021

W 2021 r. podatnik w drodze darowizny nabył nieruchomość i przystąpił do jej termomodernizacji. Ze środków objętych wspólnością małżeńską sfinansowany został zakup i montaż pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Poniesienie wydatków dokumentują faktury, które jako nabywcę wskazują podatnika i jego małżonkę. Czy w tej sytuacji oboje małżonkowie mogą dokonać odliczenia tych wydatków, mimo że małżonka nie jest współwłaścicielką nieruchomości?

W opisanym przypadku odliczenia może dokonać wyłącznie podatnik.

Ulga termomodernizacyjna ma charakter indywidualny. Oznacza to, że może z niej skorzystać każdy podatnik, w tym również pozostający w związku małżeńskim, który spełni warunki określone w art. 26h updof. Chodzi o to, aby:

  • był właścicielem lub współwłaścicielem domu mieszkalnego jednorodzinnego,
  • realizował w takim budynku przedsięwzięcie termomodernizacyjne,
  • ponoszone przez niego wydatki mieściły się w katalogu wydatków podlegających odliczeniu, zawartym w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489),
  • poniesione wydatki były udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku,
  • przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało ukończone nie później niż w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek,
  • wydatki nie były sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały zaliczone przez niego do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych.

Ponadto, aby podatnik skorzystał z odliczenia, musi osiągać:

  • dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatkiem liniowym albo
  • przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga podlega bowiem odliczeniu od dochodu/przychodu w zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28) za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł. Limit ten obowiązuje w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Z przywołanych uregulowań wynika, że ulga termomodernizacyjna jest adresowana do podatników, którzy posiadają tytuł własności lub współwłasności do budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Z opisu przedstawionego w pytaniu wynika, że małżonka podatnika nie jest współwłaścicielem budynku. Oznacza to, że nie przysługuje jej prawo do odliczenia wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Natomiast skoro wydatki zostały pokryte ze środków objętych wspólnością majątkową małżeńską, to podatnik może odliczyć je w pełnej wysokości, z uwzględnieniem przysługującego mu limitu odliczeń. W naszej ocenie, w opisanym przypadku bez znaczenia jest okoliczność, że faktury dokumentujące wydatki są wystawione na imię obojga małżonków.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.