POLECAMY |
||
W 2021 r. podatnik w drodze darowizny nabył nieruchomość i przystąpił do jej termomodernizacji. Ze środków objętych wspólnością małżeńską sfinansowany został zakup i montaż pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Poniesienie wydatków dokumentują faktury, które jako nabywcę wskazują podatnika i jego małżonkę. Czy w tej sytuacji oboje małżonkowie mogą dokonać odliczenia tych wydatków, mimo że małżonka nie jest współwłaścicielką nieruchomości?
W opisanym przypadku odliczenia może dokonać wyłącznie podatnik.
Ulga termomodernizacyjna ma charakter indywidualny. Oznacza to, że może z niej skorzystać każdy podatnik, w tym również pozostający w związku małżeńskim, który spełni warunki określone w art. 26h updof. Chodzi o to, aby:
Ponadto, aby podatnik skorzystał z odliczenia, musi osiągać:
Ulga podlega bowiem odliczeniu od dochodu/przychodu w zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28) za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł. Limit ten obowiązuje w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Z przywołanych uregulowań wynika, że ulga termomodernizacyjna jest adresowana do podatników, którzy posiadają tytuł własności lub współwłasności do budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Z opisu przedstawionego w pytaniu wynika, że małżonka podatnika nie jest współwłaścicielem budynku. Oznacza to, że nie przysługuje jej prawo do odliczenia wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Natomiast skoro wydatki zostały pokryte ze środków objętych wspólnością majątkową małżeńską, to podatnik może odliczyć je w pełnej wysokości, z uwzględnieniem przysługującego mu limitu odliczeń. W naszej ocenie, w opisanym przypadku bez znaczenia jest okoliczność, że faktury dokumentujące wydatki są wystawione na imię obojga małżonków.
|