Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Strata odliczana przy zaliczkach

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Strata odliczana przy zaliczkach

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (515) z dnia 1.06.2020

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2019 r. opłacałem podatek liniowy. Przy ustalaniu podstawy obliczania zaliczek rozliczałem stratę z działalności z poprzednich lat. Czy w PIT-36L mam wykazać kwotę odliczonej straty?

Tak, jeżeli podatnik ma prawo od odliczenia straty i chce z niego skorzystać w rozliczeniu za 2019 r., to kwotę straty podlegającej odliczeniu musi wykazać w odpowiednim polu formularza PIT-36L.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie o PIT, w trakcie roku podatkowego są obowiązani obliczać i wpłacać zaliczki na podatek, a po zakończeniu danego roku muszą złożyć zeznanie o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty). W zeznaniu ustala się wysokość należnego podatku, na poczet którego wpłacane były zaliczki. Związek między zaliczkami a podatkiem należnym nie jest ścisły, a w rezultacie suma wpłaconych zaliczek nie musi być równa kwocie podatku należnego. U podatnika stosującego opodatkowanie podatkiem liniowym taka rozbieżność może być konsekwencją np. obniżenia rocznego dochodu o kwoty ulg, których nie mógł on uwzględniać, ustalając podstawę obliczenia zaliczki (np. wpłaty na IKZE). Jeżeli jednak chodzi o rozliczanie strat z lat poprzednich, to odliczenie z tego tytułu może być dokonywane nie tylko w zeznaniu, ale również na etapie obliczania zaliczek. Tak wynika z analizy art. 44 ust. 3f i 3h w związku z art. 30c updof.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. Darmowy program PIT 2019, z pomocą
którego podatnik może sporządzić
zeznanie za 2019 r., dostępny jest
w serwisie www.gofin.pl

Fakt rozliczania straty na etapie obliczania zaliczek na podatek nie wpływa na możliwość zastosowania takiego obniżenia przy ustalaniu podatku należnego w zeznaniu PIT-36L. Jeżeli zatem podatnik za 2019 r. osiągnął dochód z działalności gospodarczej i chce skorzystać z rozliczenia straty za rok poprzedni, to musi wykazać kwotę straty podlegającą odliczeniu w odpowiednim polu formularza PIT-36L. Dodajmy, że w opisanym przypadku, gdyby podatnik pominął to odliczenie, wzrosłaby u niego różnica między podatkiem należnym a sumą zaliczek wpłaconych w roku podatkowym. Konsekwencją tego mogłaby być konieczność dopłacenia kwoty podatku lub zmniejszenia wysokości nadpłaty.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.