Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Nie można dowolnie dzielić wydatków termomodernizacyjnych, by korzystać z ulgi ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nie można dowolnie dzielić wydatków termomodernizacyjnych, by korzystać z ulgi przez dwa lata - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (515) z dnia 1.06.2020

[1289719] Mam ok. 25.000 zł dochodu i zaliczkę pobraną ok. 1.700 zł. Zakupiłam piec za kwotę 15.400 zł. Jeśli wpiszę w PIT/O za 2019 r. całą wydatkowaną kwotę, otrzymam tylko 1.700 zł zwrotu. Czy mogę w tym roku odliczyć tylko 10.000 zł, a w rozliczeniu za 2020 r. kwotę 5.400 zł? Bo wtedy dostanę więcej zwrotu?

Wypowiedź uczestnika dyskusji

Rozliczasz do wysokości dochodu. Nie możesz dowolnie sobie dzielić.

Komentarz redakcji

Należy zgodzić się z wypowiedzią uczestnika dyskusji, ale trzeba ją uzupełnić. Poruszony w pytaniu problem dotyczy ulgi termomodernizacyjnej uregulowanej w art. 26h updof.

Aby nabyć prawo do ulgi, podatnik musi spełnić następujące warunki:

W ramach tej ulgi podatnik może odliczyć wydatki faktycznie poniesione. Przy czym łączna kwota odliczenia, odnosząca się do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem, nie może przekroczyć 53.000 zł.

Zasadą jest, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Wydatki te pomniejszają dochód opodatkowany według skali podatkowej lub podatkiem liniowym albo przychód opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym.

W praktyce oznacza to, że oprócz limitu kwoty odliczenia, o możliwości odliczenia całości lub części wydatków termomodernizacyjnych poniesionych w danym roku podatkowym decyduje wysokość uzyskanego dochodu lub przychodu.

Co ważne, nieodliczona część wydatków nie przepada. Kwota odliczenia, która nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie (przychodzie), może być odliczana w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Rozwiązanie takie dopuszcza art. 26h ust. 7 updof.

Uwzględniając omówione regulacje, należy stwierdzić, że zaproponowany przez forowicza sposób rozliczenia poniesionych w 2019 r. wydatków na zakup pieca, polegający na podziale zapłaconej kwoty i odliczeniu części wydatku w zeznaniu za 2019 r., a pozostałej części w zeznaniu za rok 2020, stanowi działanie, które nie ma podstaw prawnych. Skoro bowiem dochód wykazany przez podatnika w zeznaniu za 2019 r. przekracza wysokość wydatków związanych z realizowanym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, to ma on możliwość odliczenia całej kwoty wydatków. Może on oczywiście nie skorzystać z tego uprawnienia i odliczyć tylko określoną część wydatku, nie zyska jednak przez to prawa do odliczenia pozostałej kwoty w kolejnych latach podatkowych. W tej sytuacji nie zachodzą bowiem przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 26h ust. 7 updof. Zatem choć podatnik ma prawo decydować, w jakim zakresie skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej, to nie może swoim działaniem modyfikować określonych ustawowo zasad jej rozliczania.

Uzupełniająco dodajmy, że w ograniczonym zakresie podatnik może decydować o wysokości odliczanych wydatków termomodernizacyjnych. Chodzi o sytuację, gdy oprócz ulgi termomodernizacyjnej ma również prawo obniżyć podstawę opodatkowania o inne ulgi, np. związane z rozliczaniem straty z lat poprzednich albo poniesieniem wydatków z tytułu darowizny, na używanie internetu, na cele rehabilitacyjne, a poziom uzyskanego dochodu nie pozwala na skorzystanie ze wszystkich ulg.

Podsumowując, należy się zgodzić ze stanowiskiem przedstawionym przez uczestnika dyskusji, że w odniesieniu do sytuacji opisanej przez forowicza, nie może on dowolnie podzielić wydatków związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz powinien rozliczyć je do wysokości dochodu.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.