Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Odpłatność za konsultacje lekarskie poza zakresem ulgi rehabilitacyjnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odpłatność za konsultacje lekarskie poza zakresem ulgi rehabilitacyjnej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (511) z dnia 1.04.2020

Podatnik posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Czy w zeznaniu za 2019 r. może odliczyć wydatek poniesiony w związku z konsultacją onkologiczną?

Nie, koszty odpłatnych konsultacji medycznych (lekarskich) nie kwalifikują się do wydatków na cele rehabilitacyjne i nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Podatnik mający orzeczenie o niepełnosprawności może w zeznaniu pomniejszyć dochód, do którego ma zastosowanie skala podatkowa (w PIT-36 lub PIT-37) lub przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym (w PIT-28) o sfinansowane z własnych środków wydatki na tzw. cele rehabilitacyjne.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. Darmowy program PIT 2019, z pomocą
którego podatnik może sporządzić
zeznanie za 2019 r., dostępny jest
w serwisie www.gofin.pl

Katalog wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi zawarty jest w art. 26 ust. 7a updof. Wydatki na odpłatne konsultacje medyczne (lekarskie) nie mieszczą się jednak w zakresie wyszczególnionych tu kategorii wydatków.

W szczególności nie należy utożsamiać takich konsultacji z zabiegami rehabilitacyjnymi, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 updof. Kierując się znaczeniem słownikowym pojęcia "zabieg" i "rehabilitacja", Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.49.2019.1.MP wyjaśnił, że "zabieg" stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby). Z kolei pod pojęciem "rehabilitacja" rozumieć należy przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych. 

Tymczasem konsultacje medyczne (lekarskie) oznaczają poddanie się oględzinom lekarskim w celu określenia stanu zdrowia i zasięgnięcia porady medycznej. W rezultacie należy uznać, że w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik nie ma prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na konsultacje onkologiczne.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.