Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatek termomodernizacyjny udokumentowany fakturą wystawioną na jednego z małżonków

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatek termomodernizacyjny udokumentowany fakturą wystawioną na jednego z małżonków

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (511) z dnia 1.04.2020

Podatnicy pozostają w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. Do ich majątku wspólnego należy dom jednorodzinny. W 2019 r. sfinansowali z własnych środków montaż paneli fotowoltaicznych na nieruchomości, przy czym zakup i montaż tych urządzeń dokumentuje faktura wystawiona na męża. Małżonkowie rozliczają się osobno, gdyż stosują opodatkowanie podatkiem liniowym. Czy obojgu z nich przysługuje ulga termomodernizacyjna w związku z tak udokumentowanym wydatkiem?

W tym przypadku skorzystanie przez podatniczkę (żonę) z ulgi termomodernizacyjnej może być kwestionowane, gdyż nie posiada ona wymaganego przepisami dowodu poniesienia wydatku.

Podatnicy, którzy przy prowadzeniu działalności gospodarczej stosują opodatkowanie podatkiem liniowym, mogą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej określonej w art. 26h updof. Z uregulowań tego przepisu wynika, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od dochodu wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Oznacza to, że wydatki poniesione w 2019 r. można odliczyć w zeznaniu składanym za 2019 r.

Wspomniany limit przysługuje indywidualnie każdemu podatnikowi realizującemu przedsięwzięcia termomodernizacyjne w należących do niego budynkach. Zatem jeżeli podatnicy pozostają w związku małżeńskim, limit dotyczy odrębnie każdego z małżonków. W rezultacie, aby nabyć prawo do ulgi, każdy z małżonków musi samodzielnie spełnić wszystkie warunki uprawniające do odliczenia.

W kontekście sprawy opisanej w pytaniu należy mieć na uwadze, że nabycie prawa do ulgi zostało uzależnione nie tylko od sfinansowania przez podatnika z jego majątku zakupu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ale również od właściwego udokumentowania wydatków.

Jak stanowi art. 26h ust. 3 updof, wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Zgodnie zaś z odrębnymi przepisami, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika (sprzedawcy) i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, a także nazwę (rodzaj), ilość i zakres towarów lub usług, a także ich cenę jednostkową i kwotę należności ogółem.

Należy zatem stwierdzić, że skoro faktura, którą dysponują małżonkowie, wskazuje jako nabywcę urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego tylko męża, to dokument ten nie uprawnia jego żony do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.