POLECAMY |
||
Podatnicy pozostają w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. Do ich majątku wspólnego należy dom jednorodzinny. W 2019 r. sfinansowali z własnych środków montaż paneli fotowoltaicznych na nieruchomości, przy czym zakup i montaż tych urządzeń dokumentuje faktura wystawiona na męża. Małżonkowie rozliczają się osobno, gdyż stosują opodatkowanie podatkiem liniowym. Czy obojgu z nich przysługuje ulga termomodernizacyjna w związku z tak udokumentowanym wydatkiem?
W tym przypadku skorzystanie przez podatniczkę (żonę) z ulgi termomodernizacyjnej może być kwestionowane, gdyż nie posiada ona wymaganego przepisami dowodu poniesienia wydatku.
Podatnicy, którzy przy prowadzeniu działalności gospodarczej stosują opodatkowanie podatkiem liniowym, mogą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej określonej w art. 26h updof. Z uregulowań tego przepisu wynika, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od dochodu wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Oznacza to, że wydatki poniesione w 2019 r. można odliczyć w zeznaniu składanym za 2019 r.
Wspomniany limit przysługuje indywidualnie każdemu podatnikowi realizującemu przedsięwzięcia termomodernizacyjne w należących do niego budynkach. Zatem jeżeli podatnicy pozostają w związku małżeńskim, limit dotyczy odrębnie każdego z małżonków. W rezultacie, aby nabyć prawo do ulgi, każdy z małżonków musi samodzielnie spełnić wszystkie warunki uprawniające do odliczenia.
W kontekście sprawy opisanej w pytaniu należy mieć na uwadze, że nabycie prawa do ulgi zostało uzależnione nie tylko od sfinansowania przez podatnika z jego majątku zakupu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ale również od właściwego udokumentowania wydatków.
Jak stanowi art. 26h ust. 3 updof, wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Zgodnie zaś z odrębnymi przepisami, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika (sprzedawcy) i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, a także nazwę (rodzaj), ilość i zakres towarów lub usług, a także ich cenę jednostkową i kwotę należności ogółem.
Należy zatem stwierdzić, że skoro faktura, którą dysponują małżonkowie, wskazuje jako nabywcę urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego tylko męża, to dokument ten nie uprawnia jego żony do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
|