Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Konsekwencje braku dochodu (przychodu) w roku poniesienia wydatków na używanie ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Konsekwencje braku dochodu (przychodu) w roku poniesienia wydatków na używanie internetu

Przegląd Podatku Dochodowego nr 3 (507) z dnia 1.02.2020

W 2019 r. podatnik ponosił wydatki na używanie internetu. Nie może ich jednak uwzględnić w rozliczeniu rocznym, bo nie miał wystarczająco wysokiego dochodu. Czy wydatki te będzie mógł odliczyć od dochodu w latach 2020-2021?

Nie. Wydatki z tytułu używania internetu mogą być odliczane wyłącznie w zeznaniu składanym za ten rok podatkowy, w którym zostały poniesione, a nieodliczone wydatki przepadają.

Nadal można odliczać wydatki z tytułu użytkowania sieci internet. Z takiego odliczenia, potocznie nazywanego ulgą internetową, można korzystać wyłącznie przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe i pod warunkiem, że w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie stosował tej ulgi (art. 26 ust. 6h updof).

Kwotę odliczenia ustala się na podstawie dowodów poniesienia wydatków, które muszą zawierać w szczególności:

  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę),
     
  • rodzaj zakupionego towaru lub usługi,
     
  • kwotę zapłaty.

Dodajmy, że w kwocie podlegającej odliczeniu można uwzględnić wyłącznie wydatki związane z używaniem internetu. Poza zakresem odliczenia pozostają natomiast m.in. koszty instalacji sieci czy zakupu sprzętu służącego korzystaniu z internetu.

Zwróć uwagę!

W ramach ulgi internetowej odliczyć można wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym, nie więcej jednak niż 760 zł.

Aby dokonać odliczenia jakiejkolwiek części wydatków poniesionych w roku podatkowym na używanie internetu, konieczne jest uzyskanie w danym roku dochodu opodatkowanego według skali podatkowej (ewentualnie przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Przy braku dochodu/przychodu nie można skorzystać z ulgi podatkowej. Ponadto przepisy regulujące tę ulgę nie dopuszczają możliwości przeniesienia do odliczenia na rok następny wydatków poniesionych w danym roku podatkowym.

Odnosząc się zatem do sytuacji opisanej w pytaniu, należy stwierdzić, że wydatków poniesionych w 2019 r. podatnik nie może odliczyć od dochodu w latach następnych. Zakładając, że podatnik przed 2019 r. nie korzystał z ulgi internetowej, a z braku dochodu (przychodu) nie zastosuje jej również w zeznaniu za 2019 r., to nadal zachowuje prawo do skorzystania z niej w latach następnych, np. w rozliczeniu za rok 2020 i 2021. Nie zmienia to faktu, że po przystąpieniu do realizacji ulgi, w każdym roku korzystania z niej, będzie mógł odliczać jedynie wydatki na używanie internetu poniesione w danym roku podatkowym. W kwocie odliczenia dokonywanego w latach przyszłych nie będzie mógł uwzględnić wydatków dotyczących 2019 r.

Natomiast jeżeli podatnik po raz pierwszy korzystał z ulgi internetowej w 2018 r., to wydatki poniesione w 2019 r., a nieodliczone w zeznaniu złożonym za ten rok podatkowy, przepadną. W takim bowiem przypadku podatnik utraci prawo do dalszego stosowania tej ulgi.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.