POLECAMY |
||
Podatnik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty zażywa określone leki. Jakie warunki musi spełnić, aby w zeznaniu podatkowym odliczyć wydatki na ich zakup?
Odliczenie wydatków na leki jest możliwe w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Można z niego skorzystać tylko po spełnieniu wszystkich warunków, od których uzależnione jest stosowanie tej ulgi.
Warunki stosowania ulgi rehabilitacyjnej określa art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7-7g i 13a updof. Regulacje te mają zastosowanie również w przypadku stosowania tej ulgi na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.), co wynika z art. 11 tej ustawy.
Generalnie odliczenia z tytułu ulgi rehabilitacyjnej dokonuje się w zeznaniu podatkowym. W jej ramach podlegają odliczeniu poniesione w roku podatkowym wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Wydatki te odlicza się od:
Zwróć uwagę!
Ulga rehabilitacyjna ma charakter powszechny, ale krąg podmiotów z niej korzystających jest ograniczony. Uprawnionymi do niej są wyłącznie podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 26 ust. 7e updof. |
Wobec tego, że prawo do odliczenia odnosi się do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osób niepełnosprawnych, istotne jest wykazanie, że osoba, której wydatki dotyczą, faktycznie ma taki status. Na jego potwierdzenie trzeba dysponować odpowiednimi dokumentami. Do kwestii tych odnoszą się przepisy art. 26 ust. 7d i 7g updof. Wynika z nich, że status osoby niepełnosprawnej może potwierdzać określone orzeczenie o niepełnosprawności, tj. orzeczenie:
Ponadto prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje osobie, która ma decyzję przyznającą:
Wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej są wymienione w art. 26 ust. 7a updof. Zawarty w tym przepisie katalog wydatków ma charakter zamknięty i nie może być rozszerzany o inne wydatki, nieobjęte zakresem tej regulacji.
Do wydatków na cele rehabilitacyjne należą m.in. wydatki na leki (art. 26 ust. 7a pkt 12 updof). Pojęcie leku nie zostało jednak zdefiniowane w ustawie o PIT, zatem przy ocenie wydatku trzeba kierować się definicją leku zawartą w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, opublikowanej w Dz. U. z 2019 r. pod poz. 499 ze zm. (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 marca 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.3.2019.1.HD).
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Podkreślenia wymaga, że nie każdy wydatek na zakup leków daje prawo do ulgi. Odliczeniem mogą być objęte wyłącznie takie wydatki, które:
Wysokość wydatków poniesionych na zakup leków i podlegających odliczeniu ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dokumenty te, zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 updof, muszą zawierać w szczególności:
Odliczeniem nie można jednak objąć całej kwoty wynikającej z dokumentów. W art. 26 ust. 7a pkt 12 updof przewidziano bowiem, że odliczeniu podlega jedynie ta część wydatków na leki, poniesionych faktycznie w danym miesiącu, która stanowi nadwyżkę ponad kwotę 100 zł. Oznacza to, że ustalając wysokość odliczenia z tego tytułu, trzeba najpierw ustalić kwotę różnicy pomiędzy wydatkami poniesionymi w poszczególnych miesiącach roku podatkowego a kwotą 100 zł, i do odliczenia w zeznaniu podatkowym przyjąć sumę tych nadwyżek.
Z okoliczności opisanych w pytaniu wynika, że podatnik ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne i z uwagi na stan zdrowia musi zażywać leki zalecone przez lekarza specjalistę.
Odnosząc się do tej sytuacji, należy podkreślić, że ponoszenie przez podatnika wydatków na leki, które musi zażywać stale lub czasowo, a których zakup finansuje z własnych środków (w całości lub w części), nie uprawnia jeszcze do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Aby uzyskać to prawo, podatnik musi posiadać stosowne orzeczenie lub decyzję, potwierdzające jego status jako osoby niepełnosprawnej. Z omówionych wcześniej regulacji prawnych nie wynika, by decyzja ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego stanowiła takie potwierdzenie.
Natomiast gdyby podatnik uzyskał stosowny dokument (orzeczenie/decyzję), to będzie mógł odliczyć odpowiednią część, opłaconych z własnych środków, miesięcznych wydatków na leki (tj. nadwyżkę ponad kwotę 100 zł). Zasadniczo chodzi o wydatki ponoszone począwszy od miesiąca, w którym orzeczenie/decyzja zostaną wydane. Wyjątkowo, jeśli organ orzekający ustaliłby datę powstania niepełnosprawności wcześniejszą niż dzień wydania orzeczenia/decyzji, to podatnik mógłby korzystać z ulgi na leki również w związku z wydatkami poniesionymi w okresie poprzedzającym to orzeczenie/decyzję, tzn. od dnia, na który byłaby datowana jego niepełnosprawność.
|