POLECAMY |
||
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Bank udzielił mu w 2019 r. pożyczki, którą przeznaczył na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych we własnym budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Pożyczkę będzie spłacał przez okres 3 lat. Czy podatnik odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej powinien dokonywać przez trzy lata, odliczając w każdym z tych lat spłaconą w danym roku kwotę pożyczki?
Nie. Czas trwania umowy pożyczki pozostaje bez wpływu na okres stosowania ulgi termomodernizacyjnej. Poza tym w jej ramach odlicza się wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, a nie kwoty wydatkowane na spłatę pożyczki, którą wydatki takie sfinansowano.
Od 1 stycznia 2019 r. na gruncie ustawy o PIT obowiązuje tzw. ulga termomodernizacyjna, którą reguluje art. 26h updof.
W ramach tej ulgi podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych będących ich własnością lub współwłasnością.
Zwróć uwagę!
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne realizowane w danym budynku mieszkalnym jednorodzinnym, musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. |
Katalog wydatków objętych odliczeniem został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489). Wydatki z tego wykazu są objęte ulgą, jeżeli:
Ustalając kwotę odliczenia, objęte nią wydatki należy uwzględniać w kwotach brutto, czyli z VAT naliczonym, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT. Każdego podatnika (indywidualnie) dotyczy też limit odliczenia. I tak, w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w poszczególnych budynkach przez danego podatnika, kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł.
Zasadą jest również, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Kwotę odliczenia, która nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie, można natomiast odliczać w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Biorąc pod uwagę okoliczności stanu faktycznego opisane w pytaniu, a w szczególności to że:
należy stwierdzić, że podatnik jest uprawniony do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Podatnik będzie zatem mógł zastosować tę ulgę już w zeznaniu za 2019 r. Tym samym pomniejszy dochód wykazany do opodatkowania podatkiem liniowym o wynikającą z faktury kwotę wydatków, poniesionych w tym roku podatkowym na zakup paneli fotowoltaicznych i wykonanie instalacji. Jeśli kwota tego odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie, to jej nieodliczoną część podatnik będzie mógł odliczać w przez 6 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek.
Należy natomiast wyjaśnić, że okres, na jaki podatnik zawarł umowę pożyczki, a także wysokość spłat dokonywanych w każdym roku tego okresu, są bez znaczenia, jeśli chodzi o określenie kwoty odliczenia i czas realizacji omawianej ulgi. Wynika to z tego, że przedmiotem odliczenia nie są wydatki na spłatę pożyczki, której środkami sfinansowano przedsięwzięcie termomodernizacyjne, lecz wydatki poniesione na konkretne materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją takiego przedsięwzięcia.
Stanowisko to ma potwierdzenie w przedstawionych przez Ministerstwo Finansów (na stronie internetowej www.podatki.gov.pl) objaśnieniach podatkowych z 9 września 2019 r. pt. "Nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierające przedsięwzięcia termomodernizacyjne". Zawarto w nich wyjaśnienie, z którego jasno wynika, że w razie poniesienia wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które są finansowane pożyczką (kredytem) bankowym lub kredytem udzielonym przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, można odliczyć całość tych wydatków, bez względu na wysokość spłaconego kredytu, z którego zostały sfinansowane.
Przykład
Podatnik jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W 2019 r. przeprowadził w tym budynku przedsięwzięcie termomodernizacyjne związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. W związku z tym poniósł wydatki na kwotę 46.000 zł. Przedsięwzięcie to sfinansował pożyczką z banku, którą będzie spłacał przez trzy lata. Podatnik będzie dokonywał spłat zgodnie z harmonogramem ustalonym na lata 2019-2021. Mimo spłacenia w 2019 r. tylko części pożyczki, w zeznaniu składanym za ten rok podatkowy może on odliczyć w pełnej wysokości wydatki poniesione w związku z realizowanym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, sfinansowane tą pożyczką. |
|