Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatek na okulary korekcyjne dla osoby niepełnosprawnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatek na okulary korekcyjne dla osoby niepełnosprawnej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (486) z dnia 20.03.2019
Zakup okularów korekcyjnych, zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty, dla dziecka, którego niepełnosprawność związana jest m.in. z narządem wzroku, uprawnia podatnika mającego na utrzymaniu takie dziecko, do odliczenia poniesionego wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 stycznia 2019 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.573.2018.1.MS2.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że córka podatniczki ma stwierdzoną niepełnosprawność m.in. z uwagi na schorzenie oczu. Zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty podatniczka zakupiła córce okulary korekcyjne. Poniesienie wydatku potwierdza faktura, a podatniczka nie otrzymała w żadnej formie zwrotu wydatkowanej kwoty. Wnioskując o wydanie interpretacji przepisów podatkowych w indywidualnej sprawie, zadała pytanie, czy wydatek na zakup okularów korekcyjnych stanowiących środek pomocniczy w rehabilitacji dziecka, może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Zdaniem podatniczki przysługuje jej prawo odliczenia tego wydatku.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że w art. 26 ust. 7a pkt 3 updof, jako wydatki na cele rehabilitacyjne uprawniające do ulgi podatkowej, zostały wymienione wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Należy przez to rozumieć, że zakresem tego przepisu objęte są wyłącznie wydatki na sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne o charakterze szczególnym (niestandardowym). Taki sprzęt (urządzenie, narzędzie) musi posiadać właściwości leczniczo-rehabilitacyjne lub ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Przy ocenie przydatności danego sprzętu (urządzeń, narządzi) w rehabilitacji może być pomocne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę z uwzględnieniem stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji. Natomiast o możliwości dokonania odliczenia decyduje:

  • posiadanie dowodu potwierdzającego wysokość poniesionego wydatku na cele rehabilitacyjne, zawierającego dane określone w art. 26 ust. 7 pkt 4 updof, oraz
     
  • sfinansowanie wydatku z własnych środków (tzn. odliczenie nie obejmuje tej części wydatku, która została dofinansowana z funduszy wymienionych w art. 26 ust. 7b updof, lub zwrócona w inny sposób).

Uwzględniając okoliczności opisane we wniosku przez podatniczkę, powołany organ uznał, że w tym przypadku zakup okularów korekcyjnych przeznaczonych dla niepełnosprawnej córki stanowi wydatek na indywidualny sprzęt niezbędny w rehabilitacji, ułatwiający wykonywanie czynności życiowych oraz odpowiadający potrzebom wynikającym z niepełnosprawności dziecka.

Na koniec warto podkreślić, że odnosząc się do kwestii udokumentowania wydatku, organ podatkowy wyraził pogląd, zgodnie z którym: "W przypadku, gdy z ulgi ma skorzystać osoba mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, to dokument stwierdzający poniesienie wydatku uprawniającego do odliczenia, może być wystawiony na osobę niepełnosprawną, jak i na osobę, która utrzymuje osobę niepełnosprawną".

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.