POLECAMY |
||
Zajęć sportowych w klubie fitness nie można uznać za zajęcia rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 updof. Tym samym wydatków na zakup karnetu do klubu nie można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.343.2018.1.BK.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Z wnioskiem o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie wystąpiła podatniczka, która będąc osobą z orzeczoną niepełnosprawnością ruchową, aby zachować sprawność, oprócz rehabilitacji w ramach NFZ, zamierzała korzystać z zajęć sportowych w klubie fitness prowadzonych przez trenera. Chciała przy tym uzyskać potwierdzenie, że wydatki jakie poniesie na zakup karnetu do klubu, będzie mogła odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Uważała przy tym, że są to wydatki na cele rehabilitacyjne uprawniające do ulgi.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne, których poniesienie daje podatnikom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności prawo do odliczeń od dochodu, zostały ściśle określone w ustawie o PIT. Do tej kategorii wydatków, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 6 updof, zalicza się m.in. wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Zdaniem organu podatkowego do wydatków rehabilitacyjnych, o których mowa w powołanym przepisie nie można zaliczyć wydatków poniesionych przez osobę niepełnosprawną na indywidualne ćwiczenia w klubie fitness pod nadzorem instruktora. W uzasadnieniu tego stanowiska czytamy, że: "Kluby fitness są miejscami (placówkami) przeznaczonymi do ćwiczeń i cechuje je ogólnodostępność, co oznacza, że są przeznaczone dla wszystkich chętnych do korzystania z nich, a więc nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Na ogół kluby fitness nie zatrudniają wykwalifikowanego personelu do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Ponadto dla placówek tych stan zdrowia, rodzaj i stopień niepełnosprawności korzystających z nich osób nie jest przedmiotem zainteresowania, tak jak ma to miejsce w przypadku placówek specjalizujących się w rehabilitacji. Chętny do korzystania z ich usług wykupuje bilet lub karnet i na własną odpowiedzialność korzysta indywidualnie z oferowanych usług. Natomiast trener (instruktor) demonstruje ćwiczenia oraz nadzoruje prawidłowy sposób ich wykonywania".
W rezultacie organ podatkowy uznał, że nie ma podstaw prawnych do odliczenia w zeznaniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup karnetu do klubu fitness.
|