Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Odliczenie składki zdrowotnej opłaconej z działalności od podatku obliczonego ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odliczenie składki zdrowotnej opłaconej z działalności od podatku obliczonego z innych źródeł przychodów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (114) z dnia 1.04.2022

Osoba fizyczna w 2021 r. uzyskała przychody ze stosunku pracy, umowy zlecenia oraz indywidualnej działalności gospodarczej. Czy zapłacone w 2021 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, których nie będzie mogła odliczyć z tej działalności ze względu na niski dochód (lub stratę), osoba ta będzie mogła odliczyć od podatku z etatu i umowy zlecenia?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w 2021 r. z tytułu działalności gospodarczej może zostać odliczona od podatku (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru) obliczonego nie tyko z tej działalności, ale również od podatku z etatu lub umowy zlecenia.

Regulacje ustawowe

Rozliczając w 2022 r. dochody osiągnięte przez podatników PIT w 2021 r., można jeszcze (po raz ostatni za ten rok podatkowy, tj. 2021 r.) odliczyć od podatku zapłacone/pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, stosując przepisy art. 27b ustawy o PDOF (w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r.). Zgodnie z tą regulacją, podatek dochodowy, obliczony według skali podatkowej lub jako podatek liniowy, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki):

  • opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z ww. przepisami.

Obniżenie, o którym mowa, nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odliczenie składki zdrowotnej pochodzącej z innego źródła przychodów

W praktyce podlegająca odliczeniu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne może być ograniczona wysokością podatku. Może również wystąpić sytuacja, że podatek nie wystąpi (np. przy stracie z działalności gospodarczej) i wówczas składka zdrowotna nie zostanie w ogóle odliczona w ramach tej działalności.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o PDOF nie odnoszą się do takich sytuacji. Nie zawierają również regulacji, które nakazują odliczać składkę zdrowotną od podatku obliczonego jedynie od tego źródła przychodów, od którego została ona naliczona i opłacona.

Z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 23 marca 2016 r., stanowiącego odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa wynika, że podatnik powinien w pierwszej kolejności odliczyć od dochodu/podatku składki na ubezpieczenia społeczne/zdrowotne, zapłacone w ramach tego samego źródła przychodów. Dopiero, gdy wysokość dochodu/podatku nie pozwala na "pełne" odliczenie ww. składek, a podatnik jednocześnie osiągnął przychody pochodzące z innych źródeł, wówczas nieodliczoną część składek może odliczyć od tych innych dochodów/podatku.

Z powyższego wynika, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaconą z działalności gospodarczej można odliczyć nie tylko od podatku obliczonego od dochodów z tej działalności, lecz także od podatku "pochodzącego" od dochodów (przychodów) z innego źródła (np. z pracy na etacie, umowy zlecenia czy emerytury).

Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik, z uwagi na niski dochód (lub stratę) z działalności gospodarczej, składkę na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru) opłaconą w 2021 r. z tytułu prowadzenia tej działalności, odliczył od podatku obliczonego od dochodów z umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.