POLECAMY |
||
Osoba fizyczna w 2021 r. uzyskała przychody ze stosunku pracy, umowy zlecenia oraz indywidualnej działalności gospodarczej. Czy zapłacone w 2021 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, których nie będzie mogła odliczyć z tej działalności ze względu na niski dochód (lub stratę), osoba ta będzie mogła odliczyć od podatku z etatu i umowy zlecenia?
Składka na ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w 2021 r. z tytułu działalności gospodarczej może zostać odliczona od podatku (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru) obliczonego nie tyko z tej działalności, ale również od podatku z etatu lub umowy zlecenia. |
Rozliczając w 2022 r. dochody osiągnięte przez podatników PIT w 2021 r., można jeszcze (po raz ostatni za ten rok podatkowy, tj. 2021 r.) odliczyć od podatku zapłacone/pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, stosując przepisy art. 27b ustawy o PDOF (w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r.). Zgodnie z tą regulacją, podatek dochodowy, obliczony według skali podatkowej lub jako podatek liniowy, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki):
Obniżenie, o którym mowa, nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W praktyce podlegająca odliczeniu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne może być ograniczona wysokością podatku. Może również wystąpić sytuacja, że podatek nie wystąpi (np. przy stracie z działalności gospodarczej) i wówczas składka zdrowotna nie zostanie w ogóle odliczona w ramach tej działalności.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy o PDOF nie odnoszą się do takich sytuacji. Nie zawierają również regulacji, które nakazują odliczać składkę zdrowotną od podatku obliczonego jedynie od tego źródła przychodów, od którego została ona naliczona i opłacona.
Z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 23 marca 2016 r., stanowiącego odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa wynika, że podatnik powinien w pierwszej kolejności odliczyć od dochodu/podatku składki na ubezpieczenia społeczne/zdrowotne, zapłacone w ramach tego samego źródła przychodów. Dopiero, gdy wysokość dochodu/podatku nie pozwala na "pełne" odliczenie ww. składek, a podatnik jednocześnie osiągnął przychody pochodzące z innych źródeł, wówczas nieodliczoną część składek może odliczyć od tych innych dochodów/podatku.
Z powyższego wynika, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaconą z działalności gospodarczej można odliczyć nie tylko od podatku obliczonego od dochodów z tej działalności, lecz także od podatku "pochodzącego" od dochodów (przychodów) z innego źródła (np. z pracy na etacie, umowy zlecenia czy emerytury).
Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik, z uwagi na niski dochód (lub stratę) z działalności gospodarczej, składkę na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru) opłaconą w 2021 r. z tytułu prowadzenia tej działalności, odliczył od podatku obliczonego od dochodów z umowy o pracę czy umowy zlecenia.
|